Hogy mindez mikor lehet, arra a politikus úgy válaszolt a Bloombergnek, hogy várhatóan az első negyedév végén, a második negyedév elején. Ez azt is jelenti, hogy a magyar IMF/EU-megállapodás határideje egyre kijjebb tolódik, legalábbis a szakértői vélemények szerint. Ezt amúgy Cséfalvay már egy másik nyilatkozatában is megerősítette a héten hétfőn a Corvinuson beszélt arról, hogy várhatóan az első félévben létrejöhet a megállapodás, "hiszen az mindkét fél érdeke".
A kormány belőtt egy célszintet
Cséfalvay szerint a kormány elsődleges célja, hogy a hozamszintet 7% alá szorítsa le, de mint mondta, ez nagyban függ a hitelkeret méretétől és attól is, hogy mindezért cserébe mit vár el az IMF. A államtitkár nem bocsátkozott találgatásba a hitelkeret méretét illetően.
Cséfalvay szerint a biztonsági háló megléte mellett tehát csökkenhetnek a hozamok, ami csökkentheti a nyomást az állampapírpiacon. Idén csak az eurózóna országai mintegy 1000 milliárd eurónyi adósság megújítását tervezik, nagy kérdés tehát továbbra is, hogy a Magyarországgal kapcsolatos fejleményekre hogyan reagál majd a piac.
A kormány ragaszkodik a lényegesen drágább forrásokhoz
Cséfalvay ugyanakkor ismét aláhúzta, hogy Magyarország nem kíván hozzányúlni a hitelkerethez, ha sikerül végre megállapodnunk a nemzetközi szervezetekkel. Ezt korábban a kormányfő is megerősítette.
Az IMF maximum 3%-os kamattal nyújtana hitel Magyarországnak, szemben az áhított 7% alatti államapír-hozamokkal, miközben csak idén nagyjából 6,5 milliárd eurót kellene visszafizetnünk a hitelezőknek (ebből 4 milliárd euró csak az, amit a 2008-as programból vissza kell fizetnünk a Valutaalapnak).
A Privátbankárnak korábban a témával kapcsolatban nyilatkozó Bilibók Botond, a Concorde Alapkezelő vezérigazgatója szerint "botorság lenne részben vagy egészben nem kihasználni", hogyha a Valutaalaptól olcsóbban tudunk hitelt szerezni, mint a piacról.
Egyelőre el sem kezdtük a tárgyalásokat
Azt ne feledjük, hogy a történetben már most is sok a "ha". Az IMF egyelőre még mandátumot sem adott ki arra, hogy képviselői egy Magyarországgal kötendő megállapodásról tárgyaljanak, a kormánynak ráadásul még az EU kifogásaira is válaszolnia kell - ráadásul Brüsszel most már biztosan nem fogja beérni ígéretekkel.