Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. adatai szerint áprilisban 12 milliárd forinttal növekedett a lakosságnak szánt állampapírok állománya.
Idén eddig összesen 211,9 milliárd forinttal nőtt a lakossági állampapír-állomány. |
A Kamatozó Kincstárjegyek nettó állománya 2,9 milliárd forinttal csökkent, a Féléves Kincstárjegyeké 0,6 milliárd forinttal nőtt. Az egy és kétéves Kincstári Takarékjegyek, továbbá a Kincstári Takarékjegy Plusz együttes mennyisége 1,1 milliárddal, míg az inflációkövető Prémium Magyar Államkötvények és a márciusban bevezetett, piaci kamatokon alapuló Bónusz Magyar Államkötvény együttes állománya 12,6 milliárd forinttal növekedett.
A Babakötvény állománya 0,6 milliárd forinttal emelkedett az év negyedik hónapjában.
Miért csökkent a kincstárjegy-állomány?
A Kamatozó Kincstárjegyek áprilisi nettó állománycsökkenésében szerepet játszott az a technikai tényező, amely márciusban intenzív mennyiségi növekedést eredményezett. Heti rendszerességgel kerül sor egy-egy új kincstárjegy kibocsátására, illetve az előző évben kibocsátott sorozat visszafizetésére és ebben a hónapban a március havival ellentétesen 4 sorozat kibocsátása mellett 5 sorozat visszafizetése valósult meg. Emellett az eddigi hónapokra jellemző 50-60 milliárd forint összegű lejárat helyett áprilisban 99,3 milliárd forint értékben járt le a kincstárjegyből. Így hiába volt nagy összegű a bruttó értékesítés, ami 96,4 milliárdot tett ki, a nettó mégis negatív lett. Ennek oka, hogy a tavalyi intenzív értékesítésnek köszönhetően az idén a lejáratok mennyisége értelemszerűen megugrik.
Mindezeken kívül az adósságkezelő két alkalommal, összesen 8 milliárd forint értékben utasított vissza belföldi intézményi befektetőtől érkezett jegyzési igényt - a magánszemélyek igényeit preferálják ugyanis.