Merkel a vendéglátójával közösen tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy további 25 millió eurót a menekültek megsegítésére fognak fordítani.
Merkel azt mondta: Németország levonta a tanulságokat a történelemből, és nem engedi meg, hogy újabb szakadás következzen be Európában. Németország nem Ukrajna föderalizációja, hanem decentralizációja mellett foglal állást, aminek megvalósítására Porosenko elnök is törekszik.
Porosenko reményét fejezte ki, hogy a kelet-ukrajnai válság rendezése szempontjából kedvező eredmények születnek jövő kedden Ukrajna, Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán államfőinek, valamint az Európai Unió képviselőinek minszki találkozóján.
A mostani támogatás annak fényében jöhet jól, hogy tegnap késő este jött hír arról, hogy leminősítette Ukrajna hrivnyában fennálló államadósságának eddig is mélyen spekulatív osztályzatát pénteken a Fitch Ratings, arra hivatkotzva, hogy a keleti országrészekben dúló harcok miatt súlyos recesszió várható az idén az ukrán gazdaságban.
A nemzetközi hitelminősítő az eddigi "B mínusz"-ról "CCC"-re rontotta Ukrajna hrivnyában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén adósságának osztályzatát - ez a szint az ukrán állami devizaadósság besorolásával azonos. Eközben a devizaadós-besorolást a Fitch Ratings megerősítette.
A besorolás messze a legrosszabbszuverén osztályzat egész Európában.
Ukrajnát a Fitch mellett a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's is azonos adóskockázati sávban tartja nyilván.
A Fitch Ratings közölte: várakozása szerint az ukrán hazai össztermék az idén legalább 6,5 százalékkal zuhan, sokkal nagyobb mértékben a cég korábbi előrejelzéseinél. A hitelminősítő jövőre és 2016-ra sem vár növekedést Ukrajnában. A gazdaság helyreállását nagyban befolyásolja, hogy Oroszországba - Ukrajna legnagyobb exportpiacára - irányuló ukrán export az idei első fél évben 24 százalékkal esett vissza éves összevetésben. A belföldi termelés kockázatát pedig a Gazprom által leállított gázszállítás növeli.