A Dealogic piaci adatszolgáltató által a Financial Times számára összeállított kimutatás szerint az év eleje óta 6620 milliárd dollár névértékben jelent meg új adósságpapír a piacokon. A londoni gazdasági napilap szerdai beszámolója szerint ez valamivel meghaladta a 2006-ban beállított eddigi éves kibocsátási rekordot.
A teljes idei új kötvénytömeg több mint felét az új vállalati kötvények adták: ezek értéke 8 százalékkal 3600 milliárd dollárra emelkedett. A többit a piacokon újonnan megjelent államadósság-papírok adták, amelyek fő kibocsátási csatornái a szindikált banki tranzakciók, jelzálogalapú értékpapírok és fedezett kötvények voltak. (Az adatok nem tartalmazzák a rendszeres állampapír-aukciókon értékesített szuverén adósságot.)
Vége az ingyenpénz korának
A piacon lévő negatív hozamú globális kötvénytömeg névértéke idei csúcspontján megközelítette a 14 ezer milliárd dollárt. |
A Financial Times kiemeli, hogy a következő amerikai elnök, Donald Trump által kilátásba helyezett adócsökkentések és közvetlen költségvetési ösztönzők máris jelzik az alacsony kamatok jellemezte piaci környezet korszakának végét. A vállalati szektor hitelköltségei szempontjából is irányadó tízéves amerikai kincstárjegy hozama a júliusban elért 1,32 százalékos mélységi rekordról mostanáig több mint 1 százalékponttal 2,57 százalékra emelkedett.
A lap szerint az idei kibocsátási dömpinggel valószínűleg tetőzött is a piacon újonnan megjelent kötvények értéke - a Fed ugyanis várhatóan ismét kamatot emel, az EKB és a Bank of Japan eszközvásárlási programjai körül pedig egyre több a kérdőjel.
Ennek vége Ahogy arról korábbi elemzésünkben írtunk: vége az ingyenpénz korszakának, Trump januári kormányra lépése kemény világot hoz a fejlődők pénzpiacai számára. Nemrég egy lépéssel közelebb kerültünk egy fejlődő piaci devizaválsághoz. 2008 után a Fed és a vezető jegybankok nem engedték kitisztulni a pénzügyi rendszert és most a sorozatos politikai válságok jelzik, hogy nagyobb a baj, mint nyolc éve. |