A tömeges oltások megkezdése óta már sok hónap eltelt, és közben a világban mindenhol megjelent, majd egyeduralkodóvá vált a koronavírus Delta néven ismert, fertőzőképesebb mutációja. Azt pontosan még a tudósok sem tudják, hogy e két tényező közül melyik milyen arányban okozza a vakcinák hatásosságának csökkenését, de ami tény, az oltások nyújtotta védelem bizony jelentősen gyengül nagyjából fél év elteltével, ha a Delta ellenében vizsgáljuk. A két legjobbnak mért vakcina, a Pfizer és a Moderna oltása két hónap után 95, illetve 94,5 százalékos védelmet nyújtott a megfertőződés ellen, ám az újabb hónapok elteltével ezek a számok csökkenni kezdtek. De ahogy laptársunk, az mfor.hu cikke felhívja rá a figyelmet, nem egyenlően.
Egy augusztusi adatokat elemző kutatás szerint a Pfizer már csak 76 százalékban, a Moderna pedig 86 százalékban akadályozta meg a fertőzés elkapását. És a tendencia folytatódott: egy az adatokat szeptember végéig követő elemzés szerint a Pfizer hatékonysága 45, a Modernáé pedig 58 százalékra esett vissza – veszi sorra a különböző, ám egy irányba mutató adatokat a cikk.
Mi több, a különbség nemcsak a fertőzés elkapása elleni védelemben jelenik meg, hanem a tüneteket mutató, a kórházi kezelésre szoruló betegek, illetve a halottak számában is. Az amerikai járványügyi hatóság, a CDC június és augusztus között több mint 32 ezer kórházi eset megvizsgálása után arra jutott, hogy míg a Moderna 95 százalékban akadályozza meg, hogy valaki kórházi kezelésre szoruljon, addig a Pfizer esetében már csak 80 százalékos ez az arány. Egy másik hasonló kutatás pedig 93-88 arányban hozta ki győztesnek a Modernát - fűzte hozzá a lap.
A portál megjegyzi: bár a képet árnyalja a Moderna esetében fiatal férfiak körében valamivel nagyobb eséllyel fellépő szívizomgyulladás lehetősége, azért két dolog kimondható: a legjobb hosszú távú védelmet jelen tudásunk szerint a Moderna nyújtja, és – ami ennél fontosabb – a korábban leghatásosabbnak bizonyult vakcinák nyújtotta védelem is jelentősen gyengült az elmúlt hónapokban, tehát a harmadik (esetleg második), megerősítő oltásra mindenkinek szüksége van.
Igaz ez a Magyarországon bevetett többi vakcinára is, bár a keleti oltásokról ilyen szempontból kevés adat áll rendelkezésünkre. A legsokkolóbb adat szerint a Janssen egydózisú vakcina a kezdeti 87 százalékhoz képest már csupán 13 százalékban véd a fertőzés ellen. Az AstraZeneca a kutatások szerint nemcsak ehhez, de az mRNS-oltásokhoz képest is lassabban veszít hatékonyságából, ám eleve alacsonyabb értékekről indult - hívja fel a figyelmet az mfor.hu cikke.
Utóbbi hatványozottan igaz a Sinopharm oltására, különösen az idős emberek körében. Őket mostanra gyakorlatilag védtelennek kell tekinteni a vírussal szemben, de ahogy a cikk kiemeli, a harmadik oltások az ő esetükben is nagyon hatásosnak látszanak. Úgy tűnik, a ma indult oltási akcióhéten sokan döntöttek első, második vagy harmadik oltásuk beadatása mellett. Akinek még bármelyik hátra van, most már azt is láthatja, mit érdemes választania, ha a legjobb védelmet szeretné.