Aki moziba ment 1989-ben, az megnézhette a Batman című filmet, amelyben a szuperhős több mint húsz év után tért vissza a mozikba. A számtalan folytatás után 2022-ben a Batman volt az aktuális film címe ebben a sorozatban. Bő harminc éve a színes volt a divat, és a fiatalok a Nintendo Game Boy videójátékát keresték a boltokban. A színes 2022-ben a sportruhákra volt jellemző és a nintendós játékok a régiségek közé kerültek.
A két korszak az első benyomásokon túli, alaposabb összehasonlítását kínálja a Business Insider vizsgálata, amely arra kereste a választ, hogy 33 év elteltével hogyan változtak az 1989-ben és 2022-ben 25-34 éves korú amerikaiak fogyasztási szokásai. Az előbbi csoportba főként "baby boomerek", az utóbbiba a milleniumi generáció tagjai kerültek.
Az infláció hatását kiszűrő, 2022-es dollárárakon számolt összevetés azonnal észrevehető tanulsága, hogy 1989-ben a fiatalok egyértelműen többet költöttek alkoholra és cigarettára, mint 33 évvel későbbi utódaik. Jellemzően saját lakásukban éltek, míg 2022-ben ez a korcsoport inkább bérelt otthonban lakott. A napi megélhetés, a lakás, a közlekedés, a biztosítások éves összköltsége 63 ezer és 68 ezer dollárra (22,7 és 24,5 millió forintra) jött ki.
Egészségfókusz
A nyilvánosan elérhető statisztikai adatokra épülő összehasonlításból kiderül, hogy a mai fiatalok egészségesebben élnek, mint a három évtizeddel ezelőttiek. Ezt nem csak a kevesebb alkohol és cigaretta fogyasztása jelzi, hanem a friss gyümölcsök vásárlásának több mint 70 százalékos növekedése, a zöldségek, a tojás, a tengeri ételek bővülése a vörös húsok rovására. A nagy kivétel a cukor, amiből régen és most is hasonló mennyiséget visznek be a szervezetükben az fiatalok.
Mivel bérelt lakásban laknak, lakbérként jelentkezik a mai amerikai fiatalok lakhatási költsége, míg a hidegháború vége idején az érintettek többet költöttek jelzáloghitel-törlesztésre. A közlekedési kiadások nem változtak lényegesen annak ellenére, hogy az üzemanyag manapság érezhetően többe kerül, mint harminc évvel ezelőtt.
Talán a legnagyobb különbség az egészségbiztosításban mutatkozik. Az Egyesült Államokban magánbiztosítós rendszer üzemel, az emberek saját biztosításikból fedezik kezeléseiket. Ezeknek a biztosításoknak a költsége három évtized alatt a háromszorosára nőtt. Ha figyelembe vesszük az infláció hatását, amit kompenzálhat a bérek emelkedése, ez akkor is azt mutatja, hogy a mai fiatalok előrelátóbban gondolnak egészségük védelmére, mint elődeik.