A parlament keddi ülésén 134 igen és 52 nem szavazattal elfogadta a választási törvény módosítását, amely jelentős változásokat hoz a választási körzetekben, ennek híre pedig a nemzetközi sajtóba is eljutott. Ahogyan Magyar Péterről, a Tisza Párt elnökéről is újabb elemzés jelent meg.
Az osztrák Kronen Zeitung cikkében bemutatja, hogy a választási törvény módosítása előnyöket biztosíthat Orbán Viktor miniszterelnök pártjának, a Fidesznek. A javaslatot 134 kormánypárti képviselő támogatta, míg az ellenzék 52 képviselője ellenezte.
A német Die Zeit a választókerületek átalakítását emeli ki, amely szerintük különösen vitatott. Budapesten a jövőben csak 16 egyéni mandátumot osztanak ki a korábbi 18 helyett, míg Pest vármegyében két mandátummal többet. „Még a budapesti agglomeráción belüli népességmozgásokat figyelembe véve sem igazolható két budapesti mandátum elvétele” – idézi a lap választási szakértőket.
A cseh Seznam Zpravy az AFP-re hivatkozva megjegyzi, hogy a változtatások Orbán Viktor kormánya számára egy politikailag feszült időszakban történtek.
„A nacionalista vezetőt azzal vádolják, hogy 2010-es visszatérése óta számos reform révén a maga előnyére alakította át a teljes választási rendszert” – írják.
Cukormáz és szappanopera
A brit The Guardian hasábjain Serdült Viktória, a HVG újságírója részletesen bemutatja a magyar politikai helyzetet és Magyar Péter felemelkedését. Serdült szerint „a magyar politika néha olyan, mint egy hosszúra nyúlt szappanopera, amelyben ugyanazok a szereplők váltják egymást, és alig történik változás. De ez a forgatókönyv hamarosan jelentősen megváltozhat.”
A cikk részletezi Magyar Péter hátterét. „Magyar pártja, a Tisza, jelenleg két számjegyű előnnyel vezet a Fidesz előtt a legfrissebb közvélemény-kutatásokban” – írja Serdült, hozzátéve, hogy Magyar korábban maga is Fidesz-insider volt, de elfordult a rendszertől, amikor élesen bírálni kezdte Orbán politikáját.
A cikk kitér arra is, hogy Magyar kommunikációs stílusa nagyban hozzájárult népszerűségéhez. „Dinamikus, sportos és stílusos. Kommunikációja keveréke a teátrálisnak, az abszurdnak, az arrogánsnak és a szellemesnek. Nem fél Orbánt a Kárpátok Al Caponéjának nevezni, vagy éppen élő adásban sétálni ki egy stúdióból, ha nem tetszenek neki a kérdések és Facebook-kommentekben kormányminisztereket heccelni. Amikor Menczer Tamás, a Fidesz volt államtitkára és kommunikációs igazgatója kamerák előtt agresszíven kiabált vele, Magyar azt tanácsolta neki, hogy mosson fogat, mert rossz a lehelete. Kritikusai tesztoszteronnal túlfűtött bohócnak vagy mini Trumpnak nevezik, de tagadhatatlanul tehetséges” – írja Serdült.
Az írás arra is kitér, hogy Orbán Viktor először figyelmen kívül hagyta Magyar Pétert, majd lejáratókampányt indítottak ellene, jelenleg pedig büntetőeljárás folyik egy telefon elvétele miatt. Orbán azonban nagyobb problémákkal is szembesül, mint Magyar személye: az infláció az egyik legmagasabb az EU-ban, a forint gyenge, és az EU által visszatartott források tovább súlyosbítják a helyzetet.
„Ha Magyar és a Tisza nyer, a magyarországi félig autoriter kleptokrácia haszonélvezői nemcsak a pozíciójukat és vállalkozásaikat veszthetik el, de akár bűnvádi eljárással is szembenézhetnek” – írja Serdült.
A cikk szerint azonban a Tisza sikere esetén is komoly akadályok állhatnak a változások útjába, így az Orbán által hosszú távra pozícióba ültetett tisztségviselők és az államadósság. Magyar azonban ígéretet tett arra, hogy „visszahozza az EU által visszatartott forrásokat” és „szigorú korrupcióellenes szabályokat vezet be”.