Február 11-e a Nők és Lányok a Tudományban Világnapja, amely immár 2015 óta hivatott felhívni a figyelmet a hölgyek fontos szerepére a kutatói, mérnöki vagy épp informatikai pályákon. A statisztikák szerint ezek az Európai Unióban is jellemzően a férfiak terepének számítanak, Magyarországon pedig az átlagnál is nagyobb az egyenlőtlenség.
Az Eurostat közelmúltbeli vonatkozó felmérése alapján az EU lakosságának 51 százalékát kitevő nők a 41 százalékát adták a tudományos és mérnöki pályák mintegy 15 millió dolgozójának. A legmagasabb százalékokat egyébként érdekes módon volt szocialista országok tudnak felmutatni: a listavezető Litvánia a maga 57 százalékával, majd Bulgária és Lettország következik, az első nyugati ország - és az utolsó, ahol még 50 százalék feletti adatot mértek), Dánia, amely a negyedik helyre került ebben az összevetésben.
Magyarország a tagállamok közt utolsó előtti helyen állt mindössze 30 százalékkal, ami régiós összevetésben is rendkívül alacsony arány, figyelembe véve az 52 százalékos bolgár, a 49 százalékos lengyel, a 41 százalékos román vagy a 39 százalékos szlovák adatot. Az egyetlen ország, ahol még a magyarnál is alacsonyabb az arány - egyetlen százalékkal - az az egyébként oktatási és társadalmi ügyekben gyakran követendő példaként felhozott Finnország.
„Nagyon mélyen gyökerező sztereotípiák élnek azzal kapcsolatban, melyek a tipikus fiús vagy lányos szakmák. Éppen ezért sok, a tudomány iránt érdeklődő lány megkapja a szüleitől vagy a tanáraitól, hogy az nem neki való, ami elveszi a sokszor egyébként is törékeny önbizalmukat”
– fejtegette a lehetséges okokat Balázsi Katalin, anyagtudós-kutató, az ELKH Energiatudományi Kutatóközpont Vékonyrétegfizika Laboratórium vezetője, a Nők a Tudományban Egyesület (NaTE) elnöke.
Balázsi Katalin kiemelte a női tudományos sikertörténetek fontosságát is, majd hozzáfűzte: „ebből a szempontból lényeges az is, hogy a karrierjük alatt gyereket vállaló nők zökkenőmentesen térhessenek vissza a tudományos pályára. A NaTE-nál azon dolgozunk, hogy a döntéshozók megteremtsék annak feltételeit, hogy senkinek se kelljen választani a család és a kutatói munka között.”
Ez nemcsak egyenlőtlenségi kérdés, a témát felkaroló nagyvállalat, a 3M által készített legfrissebb a válaszadók 88%-a nevezte fontosnak a sokszínűséget a tudományos és mérnöki területeken.