4p

Kezdünk már belerázódni az új normálisba, de vajon hogyan befolyásolja a Covid az általános mentális állapotunkat? Erre kereste a választ egy kutatás. 

A magyarok mentális egészségére sokkal kevésbé volt hatással a COVID a nemzetközi átlaghoz képest, ugyanis 9 százalékkal növekedett a mentális problémák előfordulása Magyarországon a COVID-járvány óta. A magyarok csupán 10 százaléka állítja, hogy soha nem tapasztalt ilyen jellegű nehézséget – derült ki az Allianz Hungária decemberi, nem reprezentatív kutatásának eredményeiből. 

 Százból 88-an törődünk a mentális egészségünkkel (Fotó: Allianz)
Százból 88-an törődünk a mentális egészségünkkel (Fotó: Allianz)

A résztvevők 81 százaléka a vírushelyzetet megelőzően is többször volt ideges, szorongó, esetleg depressziós. 71 százalékuk időnként, 9 százalékuk gyakran, 1 százalékuk tartósan. Egy – az Egyesült Államokban, Európában és Ausztráliában végzett – felmérés szerint az emberek 44 százalékának romlott a mentális egészsége a járvány kezdete óta. A magyarok lelkiállapotára tehát kevésbé volt hatással a COVID, viszont mi korábban is sokat stresszeltünk, nemzetközi szinten ugyanis az emberek 54 százaléka tartotta rossznak, vagy épphogy kielégítőnek a mentális egészségét a járványhelyzet előtt

A munka és az egészségünk miatt aggódunk a legtöbbet

Mentális problémáink legfőbb okozói a munkahelyi gondok (38 százalék), és a saját, illetve szeretteink esetleges rossz egészségi állapota (30 százalék). A megkérdezettek 26 százaléka stresszel pénzügyi nehézségek miatt, 23 százalékuk szorong járványok, vírusok miatt. 22 százalék lelki egészségére rossz hatással vannak a személyes kapcsolataikban felmerülő problémák, illetve az elszigeteltség, magány (18 százalék). A válaszadók 15 százaléka érzi azt, hogy alapvető feszültségük nem helyzet függő, hanem egyszerűen ilyen típusok. A legkevesebben a másokhoz való kapcsolódás miatt szoronganak (12 százalék), illetve attól félnek, hogy mások mit gondolnak róluk (8 százalék).

Leginkább a szeretteinkre támaszkodunk 

A felmérésben résztvevők 50 százaléka legalább egyféle tevékenységet végez a személyes jóllétéért. 67 százalékuk ugyanannyit tesz magáért, mint a járványhelyzet előtt, 27 százalékuk viszont többet. A válaszadók 5 százaléka nem foglalkozik különösebben a mentális egészségével, ennél többen vannak azok (12 százalék), akik semmilyen célzott tevékenységet nem folytatnak a jóllétük fenntartása érdekében. A kutatási eredményekből egyértelműen kirajzolódik, hogy a lelki egyensúlyunk megőrzésében leginkább a szeretteinkre támaszkodunk (49 százalék).

Az járul hozzá leginkább a mentális egészségünkhöz, hogy rendszeresen megnyílunk előttük, a jó és a rossz dolgokat egyaránt megbeszéljük velük. A válaszadók 43 százaléka tudatosan figyel a munka és a magánélet egyensúlyára. 32 százalékuk sportol, 20 százalékuk szívesen fogyaszt lelki egyensúly kialakítását támogató szakértői tartalmakat, olvas cikkeket, könyvet, néz videókat, hallgat podcastot, illetve vesz részt ilyen témájú eseményeken online vagy személyesen. 11 százalékuk pedig rendszeresen meditál, vagy jógázik. Mindössze a résztvevők 15 százaléka vesz igénybe hagyományos (11 százalék) – pszichológus, pszichiáter, mentálhigiénés szakember – vagy alternatív (4 százalék) szakmai segítséget – például családállítást, kineziológust, vagy theta healinget.

A döntő többség mentális probléma esetén elvben kérne professzionális segítséget

A kitöltők 67 százaléka depresszió, huzamosabb ideig tartó levertség, idegeskedés, szorongás esetén sem fordulna szakemberhez. Erre csak 33 százalékuk lenne nyitott vagy jár jelenleg is. Mindazonáltal 80 százalékuk saját bevallása szerint ennek nincs elvi akadálya, mindig is elfogadóak voltak azokkal, akik foglalkoznak a lelki egészségükkel. Sőt, 11 százalék a COVID megjelenése óta keresett és talált olyan, a jóllét megőrzésére irányuló megközelítéseket, módszereket, amelyek nyitottabb, mint a járványhelyzet előtt. 9 százalék vélekedik viszont úgy, hogy a mentális nehézségek nem valós problémák, ezért nem szükséges szakember a megoldásukhoz.

Nemzetközi szinten majdnem minden ötödik ember számára (18 százalék) elsődleges fontosságú, hogy tegyen a mentális egészségéért, mégis csak 44 százalék vett igénybe szakmai mentálhigiénés segítséget ennek érdekében – derült ki a kutatásból.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Magyar Péter megijesztette Orbán Viktort? A nevét sem ejtette ki a miniszterelnök
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 13:18
Orbán Viktor rendkívüli sajtótájékoztatóján a migráció, az ukrán EU-csatlakozás és a Tisza Párt sikere is szóba került.
Közérdekű Szombaton megizzadhat Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 10:14
Idén is tart nemzetközi sajtótájékoztatót a miniszterelnök, lehet izzítani a kérdéseket.
Közérdekű Hogy jut Covid-vakcinához, akinek nincs háziorvosa?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 09:04
A következő hetekben a Covid-betegek számának növekedése várható, így időszerű Vadai Ágnes, a DK alelnöke, frakcióvezető-helyettesének kérdése Pintér Sándor belügyminiszterhez, miszerint milyen intézkedéseket kívánnak tenni annak érdekében, hogy minden állampolgár, függetlenül a háziorvosának helyétől, könnyen és biztonságosan hozzájusson a Covid elleni oltáshoz? Lapunk pedig azt próbálta megtudni, hány adag fogyott december óta belőle.
Közérdekű Mészáros Lőrinc néhányat pislog és megkeresi a NAV-büntetés összegét
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 08:18
Nem vágta földhöz.
Közérdekű „Dinamikus, sportos és stílusos” – Magyar Péter és a választási törvény módosítása a nemzetközi lapokban
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 10:28
A parlament választási reformja, Orbán Viktor gazdasági kihívásai és politikai ellenfele, Magyar Péter  felemelkedése a nemzetközi sajtó fókuszában.
Közérdekű Átlépte a 900-at az üres háziorvosi praxisok száma
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 08:44
2023. február 1-jén új ügyeleti rendszert indítottak el Magyarországon. Addig is óriási ütemben fogytak a háziorvosok, ám a friss decemberi adatok szerint megdöbbentő számban hagyták ott a pályát az elmúlt két év alatt.
Közérdekű IDEA: Az 1,3 milliónyi Fradi-szurkoló csaknem háromnegyede Fidesz- vagy Mi Hazánk-szavazó
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 12:08
Politikai szempontból a magyar foci követése erősebben kötődik a kormánypártokhoz.
Közérdekű Itt az új felmérés: zuhan a Fidesz, hasít a Tisza, öt párt juthat be a parlamentbe
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 14:01
A biztos pártválasztók körében hat százalékponttal vezet Magyar Péter pártja. A bizonytalanok főleg a Tiszához csatlakoztak. 
Közérdekű Magyar Péter feljelentést tett – nem találja ki, miért
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 14:52
Pártjának egyik önkéntese szabadosan bánt az adományokkal.
Közérdekű Kiderült, mekkora bajban van Menczer Tamás azután, hogy feljelentették
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 12:43
Csak nincs itt semmi látnivaló.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG