Kedden az Európai Unió Bírósága elé kerül a magyar, gyermekvédelminek nvezett törvény, amelyet széles körben LGBT-ellenesnek bélyegeztek, számolt be az Euronews. A jogszabály zéró toleranciát hirdetett a pedofíliáért elítéltekkel szemben, ugyanakkor korlátozza vagy tiltja a homoszexualitás és a nemváltás bemutatását a 18 éven aluliaknak szóló médiatartalmakban és oktatási anyagokban.
A 2021-ban elfogadott törvény éles kritikákat kapott, amiért összemossa a pedofíliát a homoszexualitással, miközben deklarált célja a gyermekek védelme a szexuális bűnelkövetőktől. A gyermekek jogaiért küzdő Eurochild szervezet hangsúlyozta, hogy a gyermekeknek joguk van az egészséges fejlődéshez és a szabad véleménynyilvánításhoz, és a törvény „megsérti ezeket a jogokat, valamint veszélyezteti azokat a gyermekeket, akiket állítólag védeni kíván.”
Az Európai Parlament határozatot fogadott el, amely a lehető legerőteljesebben elítélte a törvényt, és bírálta a magyar demokrácia és jogállamiság vélt leépítését is. A magyar kormány a 2022-es, gyermekvédelminek nevzett népszavazásra hivatkozva nem hátrált meg. Bár a népszavazás a szükséges részvételi küszöböt nem érte el, az érvényes válaszadók többsége támogatta a kormány álláspontját.
A törvénnyel szemben kötelezettségszegési eljárást indítottak, amely nem hozott eredményt. Az Euronews szerint a jogszabály modellje az orosz „melegpropaganda-ellenes” törvény volt, amelyet Vlagyimir Putyin rezsimje 2013-ban vezetett be, és amelyet az Emberi Jogok Európai Bírósága négy évvel később törvényellenesnek talált.
Az Európai Bizottság 2022 decemberében fordult az EU Bíróságához, azt állítva, hogy a magyar törvény sérti az uniós alapjogokat. Az ügyben 15 EU-tagállam – köztük Belgium, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Ausztria, Írország és Franciaország – csatlakozott a perhez, harmadik félként.