7p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Elstartolt az idei Art and Antique Budapest kiállítás, amire több mint negyven klasszikus és kortárs galéria válogatta össze műalkotásainak legjavát. A rendezvény főszervezője, Tausz Ádám a megnyitó előtt a helyszínen néhány műhelytitkot is elárult. 
 

Világszerte töretlen az érdeklődés a klasszikus és kortárs műtárgyakat felvonultató művészeti vásárok iránt, ahol a jószemű és vagyonos gyűjtők befektetési céllal csemegézhetnek a leghíresebb, legfelkapottabb, évszázadokkal korábban élt vagy éppen szárnyukat bontogató művészek alkotásai közül. Magyarországon a 2011 óta hagyományosan ősszel megrendezett Art Market Budapest kortárs képzőművészeti vásár mellett hetedik éve az Art and Antique Budapest is várja a látogatókat. Az idei rendezvényen – február 6. és 9. között – több mint negyven hazai galéria vesz részt.

Az eladásra kínált vegyes tematikájú és árfekvésű klasszikus és kortárs műtárgyak között festmények, grafikák, szobrok, bútorok, szőnyegek és ékszerek, sőt, fegyverek is megtalálhatók. Az Art and Antique Budapest megálmodója és főszervezője, Tausz Ádám a megnyitót megelőző sajtótájékoztatón elmondta: sokat dolgoztak azon, hogy olyan kínálat álljon össze, ami mindenkinek, vagyis a műgyűjtőknek, a művészetkedvelőknek és a kiállítóknak is elnyerheti a tetszését. „Ennek az eredménye egy meglehetősen széles skálán mozgó műtárgyanyag lett” – fogalmazott. Hozzátette, hogy idén tudatosan igyekeztek visszatérni az „eredeti alapokhoz”: hogy minél több klasszikus műtárgyat kínáló galéria legyen jelen, mert az utóbbi években a kiállítók aránya érezhetően a kortárs irányba tolódott. 

Elsőre talán senki nem gondolná, milyen grandiózus vállalás egy több tucat kiállítói standot felsorakoztató művészeti vásár lebonyolítása a szervezéstől egészen a helyszín berendezéséig.

Az idei Art and Antique Budapest helyszínét körülbelül tíz napig építették a Bálnában. Ezalatt hetven tonna faanyagot használtak fel a kiállítói tér kialakításához, a munkálatokban pedig nagyjából ötven ember vett részt.

Az idei Art and Antique művészeti vásár február 6-tól 9-ig látogatható
Az idei Art and Antique művészeti vásár február 6-tól 9-ig látogatható
Fotó: László Éva Lilla

Nemes Péter művészettörténész, a Nemes Galéria tulajdonosa a sajtótájékoztatón megemlítette, hogy visszatérő kiállítóként fontosnak tartja a kapcsolódást. Mint mondta: a művészeti vásárokat – köztük az Art and Antique Budapestet is – alapvetően három nagy csoport látogatja. A műtárgyvásárlásra összpontosító gyűjtők-befektetők, a szakmai újdonságokat és ritkaságokat örömmel tanulmányozó művészettörténészek és muzeológusok, valamint azok, akik szép tárgyakban szeretnének gyönyörködni. Nemes Péter szerint a muzeológia és a for profit szektor összekapcsolódása és kölcsönhatása elengedhetetlen: egyre nagyobb ugyanis a verseny a műtárgypiac résztvevői között, éppen ez a verseny segíti elő, hogy a különféle művészeti vásárok kiállítói egyre színvonalasabb műtárgyválogatást tudjanak összeállítani. 

Üzlet és szórakozás: a művészet mindenkinek mást jelent

Tausz Ádám az Art and Antique Budapesttel a hasonló profilú, 1994-től 2004-ig évente megrendezett Antik Enteriőr kiállítást gondolta tovább – egy kis vérfissítéssel. A klasszikus galériák mellé ugyanis kezdettől fogva meghívják a legnívósabb kortárs hazai galériákat is. Mint azt a Privátbankárnak elmondta: a rendezvényre bármelyik galéria jelentkezhet kiállítóként, de nem engednek be mindenkit. A szűrésnél fontos szempont, hogy a szervezők ismerik-e a jelentkezők művészeti tevékenységét, ahogy az is, hogy azok milyen műtárgyakat állítanának ki. Közös koncepció, amihez a kiállítóknak kapcsolódniuk kellene, nincs: a lényeg a művészi érték, a sokszínűség és a minőség. 

A szervezők szerint idén minden eddiginél színesebb és változatosabb a műtárgyfelhozatal
A szervezők szerint idén minden eddiginél színesebb és változatosabb a műtárgyfelhozatal
Fotó: László Éva Lilla

Lapunk érdeklődésére, hogy az idei vásár szervezésekor mi jelentette a legnagyobb kihívást, Tausz Ádám azt felelte: a kiállítók összetartása.

„Hogy standterülettől függetlenül mindenki érezze, hogy fontos. Hogy megkapják, amit szeretnének, ugyanis minden kiállítónak vannak egyéni elképzelései a műtárgyak elhelyezéséről” – mondta. 

Utóbbi olykor kimondottan sok ötletelést és leleményességet igényel. Az idei műtárgykínálatból ebből a szempontból is kiemelkedik az Einspach & Czapolai Fine Art különlegessége, egy eddig ismeretlen Amerigo Tot alkotás – egy úgynevezett sgraffito (díszítés). Ahhoz, hogy a kockákból összerakott 120 kilós művet biztonságosan rögzíthessék, háromszoros erősítés kellett a falra – mesélte a vásár főszervezője. Hozzátette: minden kiállítóval előre egyezetnek arról, hogy bekerül-e a kínálatukba olyan műtárgy, ami valamilyen különleges technikai megoldást – mondjuk speciális áramellátást vagy extra erős falakat – igényel. 

Több mint negyven galéria kínálatából lehet mazsolázgatni
Több mint negyven galéria kínálatából lehet mazsolázgatni
Fotó: László Éva Lilla

Ritkaságok és kuriózumok is lapulnak a Bálnában

Az idei műtárgykínálatban a már említett Tot-remekmű mellett egyéb ritkaságok is megtalálhatók. A kiállítóként idén debütáló Moró Antik Galéria régi fegyverkülönlegességei között például látható Gróf Vécsey Károly egykori huszárszablyája is. Az aradi vértanú fegyverének kalandos múltja van: tulajdonosának kivégzése után 150 évre eltűnt, majd alighogy felbukkant egy kiállításon, ismét nyoma veszett. A családi galériát működtető Moró Lajos elmondása szerint másfél hónapja bukkant a szablyára, amikor azt árulni kezdték. Megvette, így került a galéria kínálatába – és lett a stand ékessége. 

A Központ Antikvárium is egy történelmi ritkasággal készült: a több száz régi könyv, térkép és kézirat mellett egy 1200-as évek végén, 1300-as évek elején pergamenre írt, ám kifogástalan állapotban megmaradt, német szentek életét bemutató imádságos könyvvel.  

Az 2024-ben alapított Orgona 22 Galéria standján hazai és nemzetközi különlegességek is helyt kaptak. Az 1600-as évekből származó flamand kép mellett remekül megférnek például a 2020 óta együtt dolgozó NagyMolnár alkotópáros – Nagy Krisztián és Molnár Csaba – különleges, kézzel épített fényobjektjei. Az üvegből készült művek az azokhoz felhasznált különféle geometriai formák és térhálók fénnyel való érintkezésének köszönhetően egyedülálló vizuális élményt nyújtanak.  

A NagyMolnár alkotópáros, azaz Nagy Krisztián és Molnár Csaba kézzel épített fényobjektje az Orgona 22 galéria standján
A NagyMolnár alkotópáros, azaz Nagy Krisztián és Molnár Csaba kézzel épített fényobjektje az Orgona 22 galéria standján
Fotó: László Éva Lilla

És ha már érdekességek – a teljesség igénye nélkül – a Kálmán Makláry Fine Arts Galéria standján a német-magyar származású festő, Hantai Simon művei is megtalálhatók. Hantai m.a.4 című festménye 2016-ban közel 4,5 millió euróért kelt el: ekkora összeget aukción még nem fizettek magyar vagy magyar származású művész képéért. 

Mibe fektessük a felesleges pénzünket?

A művészet, mint értékálló befektetési forma továbbra is népszerű. Becslések szerint a globálisan felhalmozott művészeti és gyűjteményi vagyon értéke mára meghaladhatja a 2,2 billió (kétezer-kétszázmilliárd dollárt) – áll a Deloitte és a londoni székhelyű Art Tactic művészeti piackutató cég 2024-es jelentésében. Az 55 vezető szakértő és 435 művészeti és pénzügyi szereplő bevonásával készült Art & Finance elemzés szerint – amely egyebek mellett a műtárgyak és művészeti gyűjtemények, a generációs vagyonutódlás és a társadalmi befektetések alakulását járja körül – ez az összeg 2026-ra elérheti a 2,8 billió dollárt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra A fontos épület, amelyet Szijjártó Péter is felkeresett Prágában
Privátbankár.hu | 2025. február 6. 14:34
A magyar külügyminiszter a helyi magyar közösség életében is jelentős Szent Henrik templomban járt.
Kultúra Hollywoodban kasszasiker lehetne e magyar festő élettörténete
Kenessei András | 2025. január 26. 06:02
November végén nyílt meg a Szépművészeti Múzeumban az a Munkácsy kiállítás, amely március végéig lesz megtekinthető, és amelynek Krasznai Réka a kurátora. A művészettörténész a Magyar Nemzeti Galéria (MNG) 19–20. századi Festészeti Gyűjteményének osztályvezető-főmuzeológusa. Jelenlegi feladatai közül említést érdemel a 2024 októberében nyílt zágrábi kiállítás, amely a XIX. századi magyar festészet remekműveit mutatja be, közel 80 festmény segítségével, az MNG-ből. Előkészületben a következő kiállítás, amely 2026-ban lesz látható Párizsban Ferenczy Károllyal a középpontban, ennek is az egyik kurátora. Vele beszélgettünk.
Kultúra A Los Angeles-i tűzvész átírta az Oscer-menetrendet
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:07
Pár nappal ismét elhalasztotta hétfőn az amerikai filmakadémia az Oscar-jelölések bejelentését a Los Angelesben és környékén pusztító tüzek miatt.
Kultúra A Beatles örök: hisztéria, titkok és a legenda újraéledése
Elek Lenke | 2025. január 5. 14:06
A Beatles nemcsak zenekar, hanem korszakalkotó világnézet is volt, ami máig hat. Dokumentumfilm, turizmus és új filmek is őrzik a legendát – a Fab Four örök!
Kultúra Királyi családok a változó világban: mítoszból valóság
Elek Lenke | 2025. január 4. 17:08
Hogyan formálódnak át a hercegek a monarchiák élő szimbólumaiból a modern kor elvárásaihoz igazodva? Tradíciók és úttörő változások találkozása.
Kultúra Így mulat az orosz elit szilveszterkor: döbbenetes összegek
Elek Lenke | 2024. december 29. 17:31
Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.
Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG