4p

Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.

Miközben a sokadik feldolgozást éri meg Csajkovszkij elpusztíthatatlan remeke – a számos újraértelmezés közül most a feminista változat a legdivatosabb –, a mű szülőhazájában nem az újításokkal vannak elfoglalva, hanem inkább a régi szokások bebetonozásával. Az elmúlt napokban volt, aki több mint egymillió rubelt (mai árfolyamon mintegy 3,8 millió forintot) fizetett ki négy jegyért a Nagyszínház (Bolsoj tyeatr) év végi előadására.

Csajkovszkij, a Diótörő és a Nagyszínház mindig összefüggött egymással Oroszországban. Működhetett bármilyen rendszer, történhetett politikai földindulás, ezt sosem hagyták ki – elsősorban a politikai elit tagjai.

Ma sincs ez másképp, éppen csak annyi a változás, hogy a milliárdosok könnyedén kifizethetnek akár egymillió rubelt is a jobb helyekért.

„Presztízskérdés inkább, mint művészi élvezet”

A december 31-i Diótörő előadásán való részvétel elsősorban nem műélvezetet jelent, hanem inkább presztízskérdést. A Kommerszant című napilap beszámolója szerint a jegyek árverése során egyre inkább a „ki ad többet érte” helyzet alakul ki, noha már eredetileg sem voltak olcsók a belépők.

#NinaKaptsova #Bolshoi #Nutcracker #SugarPlumFerry #Christmas pic.twitter.com/DAIuvzPIM8

Hivatalosan december 14-én kezdték el árverezni a jegyeket, a jobb helyekért már most 50 ezer rubelt kérnek. Háromféle variáció közül lehetett választani: egyszemélyes, páros, illetve családi, azaz négy egymás melletti jegy. A hét elején – a Kommerszant több helyi médiára hivatkozva – az első sorba szóló, még szabad páros jegyet már 400 ezer rubelért vásárolták meg, ami az eredeti ár négyszerese. Az árverésen a négy egymás mellé szóló jegyért „1,2 millió rubelt kellett fizetni” – adta hírül a RIA Novosztyi. (Egy rubel jelenleg közel 4 forintot ér – friss árfolyamok itt >>)

Az igazi harc azonban csak most kezdődik. A szilveszteri előadáson állítólag maga Valerij Gergijev vezényli majd a zenekart, aki nagy sztárnak számít.

„Ezt nem lehet kihagyni” – mondta Mihail Kusnirovics, a Bosco di Ciliegi cégcsoport igazgatótanácsának elnöke. „Nincs nagyobb öröm, mint ajándékot adni és kapni. Ha Gergijev maga vezényli a Diótörőt december 31-én, az ajándék és egy jeles esemény, amelyre magam is megpróbálok eljutni” – tette hozzá.

„Arany WC helyett nézzen inkább balettelőadást”

Ahogy Leila Gucsmazova balettkritikus fogalmazott, Gergijev neve úgy működik, mint egy mágnes. Minden előadás költsége jelentősen megemelkedik, ha ő lép színpadra.

„Jóllehet a Diótörő megtekintése december 31-én Moszkvában nem elsősorban a művészi élvezetről szól. Ha már most egy jegy ára meghaladta a 300 ezer rubelt, egy családé pedig az 1 milliót, akkor nem tudom, mi lesz később. Bár akinek ennyi pénze van, inkább vegyen a Nagyszínházba jegyet, minthogy egy arany WC-t csináltasson” – fűzte hozzá ironikusan.

December 14-én tartották az utolsó árverést a kultikus produkció jegyeinek értékesítésére. Színházi berkekben úgy vélik, hogy ha ez a formátum sikeres, a jövőben más műsorokra is kiterjeszthető lesz.

„Ez logikus lépés lenne” – emelte ki Jevgenyij Szafronov, az InterMedia hírügynökség főszerkesztője. „Ahhoz, hogy olyan terméket adjunk el, amely a vásárló képzeletében a kultúrával és a művészettel asszociál, legyen szó Gergijev-koncertre szóló jegyekről vagy egy Jordan tornacipőről, szükség van a médiára. Mint látni, van is rá ennek megfelelő kereslet, pedig sok pénzbe kerül.”

Lehet, hogy nem is olyan nagy a Nagyszínház? Egyes hírek szerint december 31-én csak a legfelsőbb politikai vezetők kaphattak jegyet a színházba.

„Ez a színház elit hely, nem fér be annyi ember, mint amennyi szeretne eljönni” – idézi orosz politikai szakértők véleményét a lap. 

Nem minden jegyet árvereznek el, néhányat online értékesítenek a színház honlapján. Már december 2-án csupán 244 férőhely maradt, és az erkélyeken lévő székek ára is elérte a 25 ezer rubelt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
Kultúra Danny vagyok, hajóval jöttem Magyarországról – ilyen egy élő legenda a filmvásznon!
Elek Lenke | 2024. november 17. 17:47
Bob Dylan az elmúlt években leginkább arról híresült el, hogy az irodalmi Nobel-díj   stockholmi átadójára se ment el, hanem maga helyett mást küldött. De ki is ez a különc énekes, aki politikai-társadalmi kérdésekben oly sokszor – és legtöbbször zavarba ejtően – hallatta a hangját? És mit tudunk meg róla a decemberben bemutatandó filmből, amely Sehol se otthon címmel kerül majd a magyar mozikba?
Kultúra Megfejtették a 27-esek Klubjának misztikus titkát?
Kormos Olga | 2024. november 9. 14:49
Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.
Kultúra Ismét Halloweenről posztolt a szigetszentmiklósi református óvoda
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 17:15
A múlt heti Halloweent démoni ünnepként leíró posztot tett ki a szigetszentmiklósi Hajnalcsillag Református Óvoda. Bár a bejegyzés azóta eltűnt, ma újabb posztot tettek ki ezzel kapcsolatban. 
Kultúra Dél-koreai író kapta az irodalmi Nobel-díjat
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 13:27
Intenzív, költői prózájáért.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG