A múlt héten megjelent gyenge amerikai júliusi foglalkoztatási adat után ugyan érvénybe lépett az egyik legismertebb, a múltban pontosnak bizonyult recessziós előrejelzés, a Sahm-szabály, ám pánikra nincs ok – írta a Fortune.
Legalábbis a szabály felfedezője, Claudia Sahm szerint megalapozatlan a sok pánikkeltő, negatív várakozás, ami munkaügyi adat után megjelent. A Sahm-szabály szerint recesszió várható, ha a munkanélküliségi ráta aktuális háromhavi mozgóátlaga fél százalékponttal vagy annál nagyobb mértékben meghaladja az elmúlt év legalacsonyabb háromhavi
mozgóátlagát. Ez igazzá vált pénteken, amikor a hivatalos adatokból kiderült, hogy az USA gazdasága csak 114 ezer új munkahelyet teremtett júliusban, és a munkanélküliségi ráta a júniusi 4,1 százalékról 4,3 százalékra nőtt.
Ez az elmúlt három év legmagasabb adata. A Fed szerint a Sahm Rate mutató júliusban 0,53 százalékon állt a júniusi 0,43 százalék után. Sahm, aki civilben (amikor nem guruként jelenik meg a színen) a New Century Advisors befektetési társaság vezető elemzője, azzal hárítja el a saját mutatójával kapcsolatos pánikot, hogy a munkaerő-piaci trendek gyengék. Ugyanakkor akik hajlamosak az idegességre, azzal érvelnek, hogy a Sahm-szabály az 1970-es évek eleje óta minden egyes recessziót 100 százalékos pontossággal előre jelzett. A szakértő erre azzal válaszol, hogy visszatekintve valóban pontos volt a mutató, ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni. A recesszió feltételei azonban kialakulhatnak lassan, hogy aztán gyorsan lecsapjon a gazdasági visszaesés. Felhívta a befektetők figyelmét arra, hogy a nevét viselő index vészjósló jelzésével szemben vannak pozitív jelek is az amerikai gazdaságban. Például a háztartások jövedelme továbbra is nő, miközben kiadásaik és a vállalatok befektetései tartják magukat. Emellett a júliusi munkanélküliségi adatot rontotta egy egyszeri tényező. Nevezetesen egy csapásra 420 ezren jelentek meg a munkaerőpiacon.