7p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Radikálisan visszavágta az orosz gáz- és olajimportot az EU az ukrajnai háború kezdete óta. Részben ennek köszönhetően beszakadtak az orosz gáz- és olajipar bevételei, a költségvetésbe pedig csaknem 50 százalékkal kevesebb pénz áramlik ezekből a szektorokból tavalyhoz képest. A negatív trendet még Kína rekordvásárlásai sem tudták ellensúlyozni.  

Megsínylette az orosz energiaszektor a nyugati gazdasági szankciókat – ezt lehet kiolvasni a Gazprom a héten közölt eredményeiből.

Nyereségből veszteségbe

Eszerint a nagyrészt állami tulajdonú gázipari cég – amely a legnagyobb bevételű orosz vállalat és egyben a világ legnagyobb földgázkitermelője – 18,6 milliárd rubeles (197 millió dollár) veszteségbe csúszott az idei második negyedévben. Ez jelentős zuhanás ahhoz képest, hogy egy évvel ezelőtt még több mint 1000 milliárd rubel nettó nyereséget ért el.

A konszern közlése szerint a számokat két tényező húzta le: az Európába irányuló gázexport beszakadása, valamint a rubel jelentős gyengülése – az orosz valuta 24 százalékkal értékelődött le a dollárral szemben az idei első félévben.

Némileg árnyalta a képet, hogy eközben a Rosznyeft több milliárdos nyereségről számolt be. A szintén állami orosz olajipari vállalat 652 milliárd rubel (6,9 milliárd dollár) profitot jelentett az első félévre, miközben a bevételei 3870 milliárd rubelre rúgtak.

De mit lehet még kiolvasni a számokból, és hogyan áll az orosz gáz- és olajexport bő másfél évvel az orosz-ukrán háború kitörése és a sorozatos nyugati szankciók bevezetése után?

Borús kilátások. Vlagyimir Putyin a Kremlben 2023. augusztus 24-én. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML
Borús kilátások. Vlagyimir Putyin a Kremlben 2023. augusztus 24-én. Fotó: EPA/MIKHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREML

Bekeményített Brüsszel

A háború előtti években az olaj- és gázipar adta az orosz költségvetés bevételeinek mintegy 40, a teljes export pedig 60 százalékát, azaz a háború finanszírozhatósága szempontjából is fontos kérdés a Kreml számára, hogy sikerül-e legalább szinten tartani ezeket a bevételeket.                    

Az EU, amely a háború előtt az orosz energiahordozók legnagyobb vevője volt, egyelőre „csak” az orosz olajipart sújtotta szankciókkal.

Tavaly december óta tengeri úton már nem lehet behozni kőolajat Oroszországból, csak vezetéken keresztül (ezt is csak azoknak az országoknak engedélyezte Brüsszel – köztük Magyarországnak –, amelyek állításuk szerint nem tudnák pótolni az orosz kőolajat). Ennek következtében az uniós import mintegy 90 százalékkal csökkent. A behozatali tilalmat idén februárban a kőolajipari finomított termékekre, így a dízelre is kiterjesztették.

Az orosz gázt egyelőre nem tiltotta ki az EU, mivel egyes országok jelenleg még nem tudják megoldani nélküle az energiaellátásukat.

Ezzel együtt számos uniós állam (például Németország)  már jelentősen csökkentette az orosz gázimportját, és más forrásból pótolta azt – ez látszik a Gazprom mostani számain is.   

Gáz: hatalmas zuhanás

Ami a részletes számokat illeti, a Gazprom felfüggesztette exportszámainak közlését, a Reuters számításai szerint ugyanakkor a kulcsfontosságú piacra, Európába szállított gázmennyiség 15 milliárd köbméterre csökkent idén január és július között – tavaly még 62 milliárd köbmétert exportált Oroszország az év egészét tekintve.         

Famil Szadigov, a Gazprom vezérigazgatóhelyettese szerint az európai exportot részben kompenzálták a kínai szállítások, amelyek továbbra is növekednek.

A számok ugyanakkor azt mutatják, hogy a távol-keleti ország érdemben nem tudta kiváltani Európát: a profit mellett a bevétel is hatalmasat zuhant. Míg a tavaly első félévben 2500 milliárd rubel folyt be a konszern kasszájába, az idei első félévben már csak 296 milliárd.

Az Európai Bizottság adatai szerint az orosz földgáz részesedése az uniós importban 31-ről 15 százalékra esett az idei első negyedévben 2022 első negyedévéhez viszonyítva. (2021 hasonló időszakában pedig még magasabb, 39 százalék volt ez az arány.)

Míg tavaly és tavalyelőtt még Oroszország volt a legfőbb beszerzési forrás, ma már az Egyesült Államok áll az első helyen 21 százalékkal. Ezután következik Norvégia és Oroszország (15-15 százalék), majd Algéria (14 százalék), az Egyesült Királyság (11 százalék) és Katar (8 százalék.)       

Veszünk még gázt

Persze azért itt sem teljesen fekete-fehér a kép: a hosszútávú szerződések, a kevés alternatíva és a kedvező ár miatt néhány uniós ország (köztük Magyarország) továbbra is jelentős mennyiségű gázt vásárol Oroszországtól. A spanyol behozatal például több mint a duplájára nőtt.

Érdekes fejlemény az is, hogy a cseppfolyósított gázból (LNG) rekordmennyiségben importál az EU Oroszországból a Financial Times szerint.

Az uniós import 40 százalékkal nőtt az idei első hét hónapban az ukrajnai háború kezdete előtti utolsó év, 2021 azonos időszakához viszonyítva – igaz, a bázis alacsony, mivel anno az EU még nem importált jelentős mennyiségű LNG-t, ehelyett a vezetékes gázt részesítette előnyben.

Az orosz LNG legnagyobb vevője Belgium és Spanyolország volt Kína után idén január és július között. Jonathan Noronha-Gant, az elemzést készítő Global Witness civil szervezet egyik vezetője szerint ez azt jelenti, hogy uniós cégek továbbra is „milliárdokat küldenek Putyin hadibüdzséjébe.”

Csúnya számok az olajexportban is

Ami a kőolajat illeti, az EU kitettsége Oroszországnak – a gázhoz hasonlóan – az olaj esetében is jelentősen csökkent a szankcióknak köszönhetően.

Míg 2022 első negyedévében az orosz kőolaj aránya az uniós importon belül 26 százalék volt, addig az idei első negyedévben már csak 3,2 százalék – tehát az oroszok részesedése 22,8 százalékponttal zuhant az Európai Bizottság adatai szerint.

A kieső uniós exportot Moszkva elsősorban Kínával próbálta kiváltani: a távol-keleti országba exportált olaj mennyisége rekordmagasságokba nőtt az idei első félévben. A Financial Times szerint Kína legnagyobb ügyfele – megelőzve Szaúd-Arábiát – ma már Oroszország. Ennek az orosz olaj kedvező ára mellett az is oka, hogy Peking „bespájzol” olajból, és exportálja a belőle készült termékeket.      

Összességében azonban az orosz olajexport idén júniusban még így is a legalacsonyabb szintre csökkent 2021 márciusa óta a mennyiséget tekintve, a becsült bevételek pedig 11,8 milliárd dollárra estek a Nemzetközi Energiaügynökség adatai szerint – ez mintegy fele az egy évvel korábbi értéknek.

Válaszul Oroszország többször jelezte, hogy visszafogja a kitermelést és csökkenti az exportmennyiséget az árak és bevételek zuhanásának megállítása érdekében.

A történések hátteréhez persze hozzátartozik az is, hogy a gáz tavaly rekordmagasságokba ugró világpiaci ára zuhant, és a kőolajé is csökkent az elmúlt bő egy évben (a kőolaj július óta kezdett ismét drágulni némileg), az EU pedig ársapkát vezetett be utóbbira – azaz mindezek miatt is estek az orosz bevételek.  

A büdzsébe is kevesebb jut

Mindezzel párhuzamosan az orosz költségvetés olaj- és gázipari bevételei 47 százalékkal 3380 milliárd rubelre (37,4 milliárd dollárra) zuhantak az idei első félévben 2022 azonos időszakához képest az orosz pénzügyminisztérium adatai szerint. Az adóbevételek a csökkenő árak és eladások miatt zsugorodtak.

Az orosz pénzügyminisztérium idén összességében 23 százalékos csökkenést prognosztizál az olaj- és gáziparból származó bevételekben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szja-mentesség a két- és háromgyerekes anyáknak – Orbán Viktor több intézkedést is bejelentett évértékelőjén
Privátbankár.hu | 2025. február 22. 16:06
A kormányfő újkori szokása szerint a budai Várkertben tartotta az immár 26. évértékelőjét.
Makro / Külgazdaság „Csicsergő daláradat fogja betölteni az országot” – Ligeti Miklós Magyar Péter elszámoltatási ígéreteiről
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 11:08
Sokan akarják majd menteni az irhájukat, ez segíthet az elszámoltatásban, de rengeteg elvi és gyakorlati problémával fog szembesülni az, aki ezt végig akarja vinni.
Makro / Külgazdaság Somolyoghatnak a svájci óragyártók, de nem csak azért, mert januárban közel kétmilliárd frank értékben exportáltak
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 11:13
Hanem azért is, mert az egyik legnagyobb növekedést egy konkurens cégekkel teli országban érték el.
Makro / Külgazdaság Fordulat Németországban, az elemzők is vakarhatják a fejüket?
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:19
A várt növekedés helyett csökkentek a termelői árak Németországban januárban decemberhez képest. Az éves drágulás is meglepetést okozott.
Makro / Külgazdaság Már a jegybanknál is kezdenek aggódni Trump miatt? Felpöröghet az infláció
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 09:06
Kikerült a jegyzókönyv a kamatdöntő ülésről.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal is szóba került Szijjártó Péter washingtoni tárgyalásán, ahol még a magyar kormány inflációs politikája is dicséretet kapott
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 06:47
Az sem zavarta a magyar minisztert, hogy egy volt Soros-főembertől jött a dicséret. De mi lesz Rogán Antallal?
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton kezdhet mindent elölről
Csabai Károly | 2025. február 20. 05:44
A kormányfő és hű csúcsminisztere által nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként aposztrofált hazai infláció feltámadt. Két év után ismét nálunk a legmagasabb az éves fogyasztóiár-index az Európai Unió 27 tagállama közül, de az egész öreg kontinensen is csak négy országé magasabb – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Pedig a pénzromlás fő ellenszerének számító alapkamatunk is kiugróan magasnak számít, s mivel ahhoz idestova már négy hónapja nem nyúlt az MNB, a visszatekintő reálkamatok összevetésében is nagyot csúsztunk vissza.
Makro / Külgazdaság Aggasztó okból tűnt fel Magyar Péter mellett Ruszin-Szendi Romulusz?
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:55
A Tisza Párt hétvégi kongresszusán a volt vezérkari főnök feltűnése volt talán a legváratlanabb fordulat. De mit üzen az ő megjelenése? Somogyi Zoltán két megfejtése közül az egyik elég rémisztő.
Makro / Külgazdaság Ausztrália központi bankja négy év után gondolta meg magát
Privátbankár.hu | 2025. február 18. 16:45
Ausztrália központi bankja kamatot csökkentett, de figyelmeztetett, hogy túl korai lenne győzelmet hirdetni az infláció felett, és óvatosan áll a további lazítás lehetőségéhez.
Makro / Külgazdaság Vannak még ütőkártyák a Tisza Párt elnökénél? És Orbán Viktornál?
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. február 18. 15:15
Mikor menekül el Rogán Antal? Mit ért el Magyar Péter egy év alatt és mire lehet ez elég egy év múlva? Kinek és mit üzent a Tisza évértékelője? Kik lehetnek Magyar Péter célkeresztjében? Átállhat valaki a Fideszből a Tiszához? Miért volt a feleségének igaza Magyar Péterrel kapcsolatban? Somogyi Zoltán szociológussal ezekről a kérdésekről is beszélgetett a Klasszis Podcast új adásában Litván Dániel újságíró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG