Az államháztartás első nyolc havi hiánya viszont már 858,8 milliárd forintnál tart, azaz a hiánycélnak már a 87,2 százalékánál járunk.
A központi költségvetés 1053,1 milliárd forintos deficittel, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 150,1 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok pedig 44,2 milliárd forintos többlettel zártak – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium összefoglalójában.
Mint írják, az idei költségvetési egyenleg alakulását pozitívan befolyásolták a gazdasági növekedés felfutásából, a foglalkoztatás bővüléséből, valamint az online pénztárgépek bekötéséből származó többletbevételek. Ezek a folyamatok a korábbi évekhez képest az év második felében fejtik ki a hatásukat.
Az év első felében a kiadások meghaladják a bevételek így a hiány nagy része ebben az időszakban jelentkezett. Az éves uniós módszertan szerinti hiánycél továbbra is a GDP 2,9 százaléka.
Központi költségvetés
A központi költségvetés augusztus végi bevételei közel 743 milliárd forinttal haladták meg az előző év azonos időszakához képest. A magasabb összeg hátterében egyrészt a főbb adóbevételek - társasági adó, általános forgalmi adó, jövedéki adó, regisztrációs adó, pénzügyi tranzakciós illeték, személyi jövedelemadó - előző évet meghaladó befizetései valamint a 2013. július elsejével bevezetett elektronikus útdíjból származó többletbevételek állnak. Magasabbak voltak idén a központi költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei.
Az államháztartás központi alrendszerének augusztus végi főbb pénzforgalmi adatai |
Augusztusban a központi költségvetés 565 milliárd forinttal teljesített jobban, mint az elmúlt év azonos időszakában. A növekedés elsősorban a központi költségvetési szervek és szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok idei nagyobb összegű kifizetéseivel függ össze. Az államháztartás többet költött tavaly augusztushoz képest a szociálpolitikai menetdíj-támogatásokra, a helyi önkormányzatokra illetve a civil szervezetekre.
Kamategyenleg
A kamatokra az első nyolc hónapban 867,2 milliárd forintot fizettek ki, 23,4 milliárd forinttal többet, mint az előző év megfelelő időszakában. 213,4 milliárd forint volt a kamatbevétel, 134,3 milliárd forinttal több az előző évinél. A nettó kamatkiadás (653,8 milliárd forint) így összességében 110,9 milliárd forinttal lett kevesebb az előző év azonos időszakához képest.
Társadalombiztosítási alapok
A társadalombiztosítási alapok 2014. augusztus végi 150,1 milliárd forintos szufficitje a Nyugdíjbiztosítási Alap 119,5 milliárd forintos, valamint az Egészségbiztosítási Alap 30,6 milliárd forintos többletéből tevődik össze. 2013. augusztus végén az alapok együttes többlete 206,4 milliárd forintot tett ki. A különbség oka az, hogy a társadalombiztosítási alapokból többet fordítottak nyugdíjra, illetve gyógyító-megelőző ellátásokra, gyógyszertámogatásokra.
Elkülönített állami pénzalapok
Az elkülönített állami pénzalapok I-VIII. havi 44,2 milliárd forintos többlete az előző év azonos időszakához képest alacsonyabb lett. Az alapok összes bevételei 12,2 milliárd forinttal, kiadásai 31,2 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak. A kiadások növelte az, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Alapból többet költöttek a Start-munkaprogramra az előző év azonos időszakához képest - írja az NGM összefoglalója.