Az új típusú koronavírussal fertőzöttek száma szombat reggelre több mint 83 ezerrel, 1,1 millió fölé nőtt a világban. A Covid-19 betegségben eddig 58 901-en vesztették életüket, az utóbbi egy napon 5741-en. A meggyógyultak száma 226 669, a péntek reggelinél 14 894-cal több - olvasható a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem összesítésében. A fertőzés továbbra is 181 országban van jelen. A diagnosztizált esetek száma azonban nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott az elvégzendő tesztek száma, valamint a számontartás kritériumai is különböznek egymástól.
Ausztria: több mint 11 ezer fertőzött
Ausztriában szombat reggelre 11 524-re nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma. Még a péntek esti adatok szerint a betegek közül 1074-en részesülnek kórházi kezelésben, közülük 245-en vannak intenzív osztályon. Eddig 2022-en gyógyultak meg; és 168-en haltak bele a vírusfertőzés okozta szövődményekbe. Sebastian Kurz kancellár az osztrák parlament pénteki ülésén ígéretet tett arra, hogy a hétvégén áttekintik a számokat, és annak függvényében esetlegesen döntés születhet arról, mikor oldják fel az üzleteket érintő korlátozásokat.
Az osztrák kormány egy 15 milliárd eurós korona-segélyalapot hoz létre, a válság miatt nehéz helyzetbe került, legfeljebb 250 embert foglalkoztató cégek megsegítésére. A nagyobb vállalatok csak akkor pályázhatnak, ha nem váltak meg egy dolgozótól sem, ahelyett áttértek a részmunkaidős foglalkoztatásra. A csomag állami garanciával fedezett kölcsönöket, valamint vissza nem térítendő támogatásokat ígér, a bónusz- és osztalékfizetés korlátozása mellett. Azok a cégek, amelyeknek forgalma legalább negyven százalékkal esett vissza, 90 százalékos állami garanciával kaphatnak hitelt, és ezenfelül a cégek legfeljebb 90 millió eurós állami támogatásban is részesülhetnek.
Az osztrák parlament péntek este megszavazta a harmadik korona-segélycsomagot. Az átfogó segélyprogram részeként Heinz Faßmann néppárti oktatási minisztert egy személyben dönthet majd az iskolai tanév kezdetéről, illetve végéről, az iskolai szünet időpontjáról. A csomag egyebek mellett arról is rendelkezik, hogy a bérlőnek nem lehet felmondani, ha a válság miatt nem tudja fizetni a bérleti díjat. Az alacsony jövedelmű, több gyermekes családok pedig egy 30 millió eurós keretből kaphatnak támogatást. A harmadik korona-segélycsomag zárószavazásánál elfogadták a koalíciós pártok, Néppárt és a Zöldek javaslatát, amelyben azt követelik, hogy Magyarországon a koronavírus miatt kialakult válsághelyzetet követően azonnal érjen véget a parlament gyakorlati kiiktatása.
Olaszországban 119 827 regisztrált fertőzött van, 14 681 halálos áldozat és 19 757 gyógyult. Az előző napi adatok: 115 2424 fertőzött, 13 915 halott és 18 278 gyógyult.
Spanyolországban 119 199-re nőtt a feljegyzett fertőzöttek száma, 11 198-ra a halottaké és 30 513-ra a gyógyultaké. Egy nappal korábban ezek a számok 112 065, 10 348 és 26 743 voltak.
Németországban 91 159 fertőzöttet regisztráltak eddig, 1275 elhunytat és 24 575 gyógyultat. 84 794, 1107 és 22 440 az előző napi adatok.
Franciaországban 65 202 fertőzött szerepelt szombaton reggel a nyilvántartásban, 6520 halott és 14 135 gyógyult. Pénteken még 59 929, 5398 és 12 548 voltak ezek a számok.
A svéd miniszterelnök több ezer halottra számít országában
Stefan Löfven a Dagens Nyheter című helyi lapnak pénteken adott interjújában elmondta: az, hogy Svédországban lassabban terjed a járvány, mint más országokban, még nem jelenti automatikusan azt, hogy ezért kevesebb súlyos beteg vagy halott lesz.
Mint mondta, Svédországban megpróbálják késleltetni a fertőzöttek számának növekedését, hogy ne terheljék túl az egészségügyi rendszert. "Ez azonban magában foglalja azt is, hogy további intenzív ápolásra szoruló súlyos betegeink lesznek, és jelentősen több halottunk is lesz. Több ezer halottal kell számolnunk" - hangsúlyozta.
Svédország a legtöbb európai államtól eltérő stratégiát követ a járvány elleni küzdelemben: nincsenek kijárási korlátozások, az iskolák, az éttermek és a sportlétesítmények nyitva tartanak. Legfrissebb adatok szerint Svédországban eddig 358 beteg hunyt el a Covid-19-járvány következtében, mintegy kétharmaduk Stockholm régiójában. Az országban szombatra virradóra 6131-re rúgott az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma. Szakértők szerint a fertőzöttek valós száma jócskán nagyobb lehet, mivel a skandináv országban eddig csak a súlyos panaszokkal rendelkező betegeket és az egészségügyi dolgozókat tesztelték a vírusra.
Tragikus számok és egy csodába illő gyógyulás az USA-ban
A legtöbb regisztrált fertőzött az Egyesült Államokban van: 277 953, ami 32 394-gyel több, mint az előző napon volt. A halálos áldozatok száma 7152, az utóbbi egy napon 1095-en vesztették életüket. A gyógyultak száma 9823, a péntekinél 595-tel több. Kisebb csodáról számolt be a The Daily Caller című konzervatív hírportál: pénteken, a 104. születésnapján gyógyultnak nyilvánították az Oregonban élő William "Bill" Lapschiest, akinél még március 5-én diagnosztizálták az idősekre fokozottan veszélyes vírust.
Washingtoni idő szerint pénteken az éjjeli órákban William Barr igazságügyi miniszter közleményben jelentette be, hogy a járvány miatti helyzetben a szövetségi büntetés-végrehajtási intézet megkezdi a legrosszabb állapotban lévő vírusfertőzöttek és a már megbetegedett fogvatartottak házi őrizetbe bocsátását. Az intézkedés egyelőre egy louisianai, egy ohiói és egy connecticuti börtönben fogvatartottakat érinti. A tárcavezető azt követően hozta meg a döntést, hogy a louisianai börtönben öt elítélt, az ohióiban pedig két fogvatartott meghalt a kórban.
Kínában (Hongkong és Makaó nélkül), ahol a járvány a múlt év végén elkezdődött, 82 518 esetet tartottak nyilván szombaton reggel, 54-gyel többet az előző napinál. Kínában 3330-an haltak meg - az utóbbi 24 órában négy ember -, és 76 934-en meggyógyultak, az utóbbi napon 210-en.
Iránban 53 183 volt a regisztrált fertőzöttek száma pénteken, 3294 a meghaltaké és 17 935 a meggyógyultaké. Az előző napi adatok: 50 468, 3160 és 16 711.
Az Egyesült Királyságban 38 690 feljegyzett fertőzött volt szombatig, 3611 halálos áldozat és 209 gyógyult. Az előző nap 34 173 volt az addig megfertőződöttek száma, 2926 az elhunytaké és 192 a gyógyultaké.
Honduras tömegsíroknak keres helyet
"A helyi önkormányzatoknak tömegsíroknak alkalmas földterületeket kell kijelölniük arra az esetre, ha tömeges temetésekre lesz szükség, mert a holttestek száma meghaladja a rendelkezésre álló kapacitásokat"
- utasította pénteken Honduras polgármestereit az ország elnöke, Juan Orlando Hernández egy közleményben, melyet a hondurasi országos kataszrófavédelmi hatóság adott ki.
A Reuters hírügynökség szemtanúk beszámolóira hivatkozva azt írta, hogy a szegény latin-amerikai ország nagyvárosaiban nem tartják be a kijárási korlátozásokat, sem a társadalmi elkülönülésre vonatkozó szabályokat. Hondurasban eddig 222 koronavírusos esetet regisztráltak, 15 ember hunyt el.
Brazília: bagatellizálás és ima
Brazíliában Jair Bolsonaro evangéliumi keresztény papokkal találkozott elnöki rezidenciája előtt pénteken. Ezek a felekezetek számítanak a járványügyi helyzet kezelése miatt heves bírálatok kereszttüzébe került jobboldali elnök egyik legfőbb támogatói bázisának. "A lelkipásztorokkal és vallási vezetőkkel közösen böjtnapra szólítjuk a brazilokat, hogy Brazília mihamarább megszabadulhasson ettől a gonosztól" - hangsúlyozta az elnök a Jovem Pan helyi rádió műsorában a találkozót követően. A brazil rádiónak adott interjúban ismét bírálta a járvány megfékezése céljából bevezetett, a közösségi távolságtartásra vonatkozó intézkedéseket, a kereskedelem újraindítását szorgalmazta, és bírálta Luiz Henrique Mandetta egészségügyi minisztert, akiből szerinte hiányzik az alázat a válság kezeléséhez.
Két közvélemény-kutatás szerint a brazilok jelentős többsége helyteleníti, hogy Bolsonaro igyekszik jelentéktelennek feltűntetni a járványt, és nem nyújt elegendő támogatást az általa pellengérre állított kormányzóknak és egészségügyi tisztségviselőknek. A legfrissebb adatok szerint Brazíliában 9164 regisztrált fertőzött van, és 363-an haltak bele a kórba.
Mexikóban tovább dúl az erőszak
Nem csökkent az országban az erőszakos bűncselekmények száma az új típusú koronavírus járványa miatt bevezetett intézkedések, a távolságtartásra és az otthonmaradásra való felszólítások ellenére sem - közölte Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök pénteki sajtótájékoztatóján.
A március végén bevezetett korlátozó intézkedésektől azt remélték, hogy a koronavírus terjedésének fékezése mellett jelentősen csökken majd a bűnözés is a krónikusan erőszak sújtotta országban. A statisztikai adatok ezt azonban nem igazolták vissza. Márciusban 2585 gyilkosságot követtek el, ez rekordnak számít. López Obrador az egymással rivalizáló bandákat hibáztatta a továbbra is magas gyilkossági ráta miatt. "Továbbra is területekért, meg egymással is harcolnak" - mondta. Mindemellett nem figyelhető meg - mint azt egyesek előzetesen felvetették - , hogy növekedett volna a családon belüli erőszak, miközben az embereknek vészterhes időben otthon kell maradniuk - tette hozzá.
Mexikóban a koronavírus miatt viszonylag enyhe korlátozásokat vezettek be. Az ötven főnél nagyobb gyülekezeteket betiltották, egyes köztereket, köztük a strandokat bezáratták, de nem rendeltek el kijárási korlátozásokat, az éttermek, üzletek nyitva tartanak, és a repülőterek továbbra is üzemelnek. A latin-amerikai államban eddig 1688 koronavírus-fertőzöttet regisztráltak. A betegségben 60-an hunytak el.