Micsoda év van mögöttünk, emberek! Alig gondolta józan eszű befektető, hogy a britek tényleg otthagyják az EU-t, aztán mégis. Ezek után pedig szinte biztosra vette a világ, hogy Amerika nem választja meg elnöknek a tévécelebet, és láss csodát! Egyetlen kérdés motoszkált már csak a fejünkben: ennyi izgalom után vajon mi jöhet 2017-ben a piacokon? Megkértünk több hazai befektetési szolgáltatót, hogy mondják el ők, milyen meglepetések tarthatják lázban a világot jövőre:
Szántó András - Equilor Befektetési Zrt. lakossági üzletág igazgató
"A 2017-es évben a kiszámíthatatlanság lesz a kiszámítható!" - sommáz az Equilor szakértője, aki szerint mindenképpen változékony piaci mozgásokra és további meglepetésekre számíthatunk.
"Sok nyitott kérdés lóg még a levegőben, a Brexit lebonyolításának a módja, menetrendje, az olasz belpolitika alakulása, Trump konkrét intézkedései, az OPEC olajpiacot érintő döntései és az USA erre adott reakciói. Szintén kérdéses a Fed kamatemelési hajlandósága, Törökország és Erdogan lépései, a kínai növekedés és a helyi bankrendszer helyzete mind szinte megjósolhatatlanok. Ilyen piaci körülmények között sok lehetőség lesz a rövidtávú pénzkeresésre, de a kockázatkezelés – mely legtöbbször a stop loss használatát jelenti – még a szokásosnál is nagyobb szerepet kell hogy kapjon" - árulja el a tippet Szántó András.
K&H Alapkezelő
"Ha valamit az idei évből megtanulhattunk, az az, hogy egy-egy olyan hirtelen jött sokk, amit a Brexit vagy Trump elnökké választása okozott, átmenetileg ugyan nagy árfolyammozgásokat okoz, a piacok azonban hamar „regenerálódnak”, mivel a befektetők hamar túllépnek a negatív hatásokon, és a kockázatok helyett inkább a pozitív üzenetekre koncentrálnak" - értékelte az elmúlt évet az alapkezelő.
Szerintük "a kutya előreszaladt", azaz a piac most megelőlegezi a bizalmat a gazdaságnak, alig törődve a kockázatokkal. "Kérdés tehát, hogy az amerikai gazdaságpolitikában rejlő kiszámíthatatlanságot, a csökkenő jegybanki élénkítést, az esetleges „hard” Brexitet vagy a jövőre esedékes holland, francia, német választások kimenetelét mennyire árazták be a piacok, vagy újabb – átmeneti – sokként hat majd" - válaszolták lapunknak.
Kicsi rá az esély, de az alábbi események számítanának a K&H szerint nagy meglepetésnek:
- Ha a forint erősödésére ható fundamentális felértékelődési nyomás miatt az MNB árfolyamküszöböt vezet be az EUR/HUF árfolyamára.
- Az eurónál is értékesebb dollár. A fizetőeszköz erősödése mellett szóló érvek még mindig nem koptak el az alapkezelő szerint: stabil gazdasági növekedés, erős munkaerőpiac, csökkenő jegybanki élénkítés és ezzel együtt emelkedő kamatszint, növekvő költségvetési élénkítés.
Fidelity International
A Fidelity szakértői is a kiszámíthatatlanságot nevezik meg a legnagyobb kockázati tényezőnek. A politikában
- hatalmas a bizonytalanság Trump megválasztása után a geopolitikai helyzettel kapcsolatban
- kérdéses, hogy lesz-e hard Brexit és ez aláássa-e a szigetország növekedését?
- Mekkora előretörést mutat majd a populista politikai erő Olaszországban, Németországban és Franciaországban?
- Kiterjeszti-e befolyását Kína és Oroszország az Egyesült Államokra az új vezetés segítségével?
Kockázatok a pénzpiacokon
- Romló pénzügyi körülmények: kötvényhozamok közelmúltban lezajlott emelkedésének mind a mértéke, mind a tempója meglepetést keltett. A pénzügyi körülmények kedvezőtlenebbé válása – ha tartós lesz – árthat a növekedésnek a szakértők szerint.
- Gyorsuló amerikai infláció: ha Trump intézkedései miatt tényleg felgyorsul az infláció, az alapkamat-emelés üteme is felgyorsulhat. A Fed már tegnap arról beszélt, hogy kettő helyet három emelés is lehet 2017-ben. Ez a hirtelen változás nagyon rosszul hatna a világgazdaságra, legnagyobb vesztesei pedig a feltörekvő országok lennének.
- Amerikai gazdasági növekedés jelentős lassulása: ez is kihatna a világpiacra, így az elhasznált monetáris eszközök helyett a kormányok vehetik át a gazdasági élénkítés feladatát. Erre azonban nagyon sok országnak nincs megfelelő anyagi kerete.
- Bizonytalan jegybanki politika: az egyre-másra meghirdetett mennyiségi enyhítő programok és az alacsony kamatkörnyezet nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, így új eszközöket kereshetnek a jegybankok. Ezzel megnő a hibázás lehetősége is a bizonytalanság mellett.
- Kína "kemény landolása": nem új a fenyegetés, de nem hárult el az évek során. Ha a kínai vezetés hibázik és hirtelen lassulás kezdődik, az magával rántja a világpiacot is.
- Feltörekvő országok: úgy néz ki, hogy minden hibának ezek az országok isszák meg a levét. Sérülékenyek, így már egy hiba is válságot okozhat, ráadásul az visszahathat a fejlett országokra is az összefonódások miatt.