Több mint negyven éve nem volt ilyen alacsony a munkanélküliség Nagy-Britanniában – közölte a brit statisztikai hivatal. 2017 első negyedévében átlagosan 4,6 százalékra csökkent az állástalanok aránya, erre 1975 óta nem volt példa. Az előző év azonos időszakában ez az arány 5,1 százalék volt. - írja a BBC News.
A statisztikai hivatal becslései szerint a 16 és 64 év közötti korcsoporton belül csaknem 75 százalékos a foglalkoztatottság. A márciussal zárult három hónap alatt több mint 53 ezerrel, több mint másfél millióra csökkent a munkanélküliek száma. Az ebben a korcsoportban lévő nők több mint 70 százaléka dolgozik, ami kiemelkedően magas arány Nagy-Britanniában.
A beszámoló szerint ugyanakkor a heti átlagos nominálbér a vizsgált három hónapban átlagosan 2,1 százalékkal emelkedett éves összevetésben, ez pedig – a 2,3 százalékos inflációval együtt számolva – 0,2 százalékos reálbércsökkenést jelent.
Egyre több külföldi áll munkába
Ben Brettel közgazdász szerint az inflációs adatok további növekedést jeleznek előre. A brit jegybank várakozásai szerint az év végére 3 százalék körül alakulhat a mutató, a reálbérek csökkenését azonban a következő hónapokban még érezhetik a háztartások.
Dennis de Jong, az UFX.com ügyvezető igazgatója szerint a reálbérek csökkenése igen érzékenyen érinti a lakosságot, mivel ezek a folyamatok meghatározhatják a britek Brexit utáni életszínvonalát, ez pedig komoly fejfájást okozhat a kormánynak a választások előtt.
Éves alapon csaknem 180 ezerrel nőtt a Nagy-Britanniában dolgozó britek száma, míg a külföldi munkavállalók több mint 200 ezerrel lettek többen, ami új rekordnak számít éves szinten. Ez alapján a Nagy-Britanniában dolgozók több mint 11 százaléka nem brit állampolgár.
Döntöttek: nincs megállapodás teljes megegyezés nélkül Az ítélet hatással lehet a Brexitre és más EU-s kereskedelmi megállapodásokra is. Tovább >>> |