Egyes citybeli vélemények szerint a külső kockázati környezet romlása esetén az sem kizárható, hogy az MNB jövőre kamatemelésre kényszerül.
A Morgan Stanley globális befektetési bankcsoport londoni részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai csütörtöki elemzésükben közölték, hogy saját becslésük alapján az éves összevetésű átlagos infláció az idei negyedik negyedévben 5,5 százalék lesz, 0,4 százalékponttal alacsonyabb az MNB legutóbbi inflációs jelentésében szereplő prognózisnál.
A ház kimutatása szerint emellett - forintban számolva - a nyersolaj határidős árfolyamgörbéje is mintegy 4 százalékkal alacsonyabb ívet mutat a jelenleg érvényes MNB-előrejelzéshez képest.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint a magyar gazdaság növekedési kilátásai "egyértelműen gyengébbek", mint a legutóbbi inflációs jelentés idején voltak. A cég közgazdászai csütörtöki elemzésükben azt valószínűsítették, hogy az MNB a 2013-ra szóló, 0,7 százalékos GDP-növekedéssel számoló prognózisát "nulla százalékra, sőt esetleg ez alá" fogja módosítani.
Az állami rezsicsökkentés nyomhatja lejjebb az inflációt
A Morgan Stanley szakértőinek számításai szerint a lakossági gáz- és áramdíjak tervezett 10 százalékos csökkentése rövid távon 0,6-0,7 százalékponttal mérsékelheti az éves inflációs ütemet.
A ház londoni elemzői szerint mindezek alapján ha az előző, szeptemberi inflációs jelentés nem volt akadálya az akkori MNB-kamatcsökkentésnek, akkor a jövő héten esedékes új prognózis sem lesz az.
A cég szerint mindazonáltal várható az is, hogy előbb vagy utóbb még a monetáris tanács enyhítést pártoló tagjai is a kamatcsökkentések ütemének lassítására hajlanak majd, és nem fognak minden hónapban újabb csökkentésre szavazni.
Enyhítési ciklus: fékezés vagy lassítás?
Egyelőre nehéz megjósolni, hogy az enyhítésre hajló tagok máris készen állnak-e a szünetre, ám most már köti az MNB kezét az a tény, hogy a piac teljes mértékben árazza a jövő heti kamatcsökkentést, és a kockázati mérőszámok is lehetővé teszik az újabb enyhítést - vélekedtek csütörtöki értékelésükben a Morgan Stanley londoni elemzői.
A ház szakértői mindezt egybevetve közölték: keddre újabb kamatcsökkentést valószínűsítenek, és várakozásuk szerint még 2013 első felében is folytatódik az MNB monetáris enyhítési ciklusa, de jó eséllyel már lassabb ütemben.
A Morgan Stanley londoni közgazdászai szerint az MNB alapkamata a jövő év második negyedében 5,00 százalékon éri el mélypontját, és ezután a magyar jegybank kiváró alapállásra helyezkedik.
A Monetáris Tanácsnak nincs sok mozgástere
A City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcsoportja, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott részlegének elemzői ugyancsak csütörtökön összeállított prognózisukban szintén annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az utóbbi időben csökkenésnek indult infláció a monetáris tanács enyhítésre hajló külső tagjainak pozícióját erősíti. Ennek alapján a ház szerint a következő hónapokban valószínűnek tűnik "még egy-két kamatcsökkentés" az MNB részéről.
Változatlanul beletartozik azonban az összképbe az is, hogy Magyarországnak még mindig jelentős külső finanszírozási sebezhetőségei vannak, és ez azt jelenti, hogy a monetáris tanácsnak nincs sok mozgástere. Ha pedig a globális kockázatvállalási hajlandóság gyengül - ahogy azt a következő időszakra a Capital Economics valószínűsíti -, az MNB monetáris döntéshozói akár kamatemelésekre is kényszerülhetnek a forint védelmében - áll a cég csütörtöki helyzetértékelésében.
A Capital Economics londoni elemzői már korábban is hangot adtak ez utóbbi véleményüknek, közölve, hogy e forgatókönyvük alapján a mostantól várható további MNB-kamatcsökkentéseket 2013-ban valószínűleg vissza kell majd fordítani, és a magyar jegybanki alapkamat így a jelenlegivel azonos, 6,00 százalékos szinten lesz a jövő év végén is.