Nguyen Phu Trong vietnami elnök (b4) és Donald Trump amerikai elnök (j3) tárgyal Hanoiban 2019. február 27-én. (Fotó: MTI/EPA/VNA) |
Ma kezdődik Hanoiban a két napos csúcstalálkozó Donald Trump amerikai és Kim Dzsongun észak-koreai vezető között. A joggal történelmi mérföldkőnek tekintett, 2018. június 12-i amerikai–észak-koreai csúcstalálkozó óta a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítését célzó tárgyalások lényegében elakadtak. Kim számára létfontosságú, hogy maximális engedményeket kapjon a leszerelésért cserébe: biztonsági garanciákat és nemzetközi forrásokat a gazdaság gyors fejlődő pályára állításához, melyekkel megkérdőjelezhetetlenné teheti vezetői kvalitásait.
Legyen Vietnám a példaképetek!
A nukleáris arzenálról való teljes lemondás azonban még formailag sikeres tárgyalások esetén sem valószínű. Észak-Korea elitje egy ellenséges világban látja önmagát, amellyel szemben a végső stratégiai biztosíték nem nélkülözhető.
Amerikai kongresszusi képviselők egy csoportja az elmúlt órákban egy törvénytervezetet nyújtott be, amely felszólítja a kormányt, hogy hivatalosan is nyilvánítsa befejezettnek a koreai háborút – mint ismeretes, az 1950-53-as háború csupán tűzszünettel ért véget, így a nemzetközi jog szerint Washington és Phenjan a mai napig hadiállapotban állnak egymással. A Fehér Ház az utóbbi időszakban a nyaktörő ütemben növekvő Vietnámot állította másolandó példaképnek az észak koreai rezsim felé. Washington ezzel azt üzeni, hogy Phenjan is Vietnámhoz hasonlóan gyorsan tudná fejleszteni gazdaságát, miközben fenntarthatná merev egypárti politikai rendszerét, ha feladja pária státuszát és integrálódik a globális gazdasági rendbe. Nem tekintehtő véletlennek, hogy Kim meglátogat egy Samsung üzemet vietnámi tartózkodása alatt.
Valóban, szakértők szerint egy békeszerződés az előfeltétele annak, hogy Phenjan komolyabb leszerelési lépéseket tegyen. A diplomáciai síkon Trump valószínűleg javasolja, hogy képviseleti irodák nyíljanak – tehát egyelőre még nem nagykövetségek - egymás fővárosaiban. Hiszen egy nukleáris leszerelési folyamatban Washingtonnak szüksége lesz szakértőkre helyben, míg a maga részéről Phenjan amúgy is régóta törekszik a diplomáciai kapcsolatok rendezésére.
Káncz Csaba |
Kedvező csillagzat alatt
Trump szintén javasolhatja a Dél-Koreában állomásozó 28 500 amerikai katona egy részének kivonását. Ettől idegösszeomlást kapnának a Demokraták, de alapjában azért mégsem befolyásolná az amerikai csapásmérő képességeket Koreában. A tárgyalásokon komoly felelősség hárul Pompeo külügyminiszterre, hogy megpróbálja mederben tartani az elnök vágyait, elkerülje a múlt évi szingapúri üres frázis-pufogtatás megismétlődését, miközben megőrizze az adukat az amerikaiak kezében.
Összességében a politikailag meggyengült Trump és a magabiztos Kim egy kedvező politikai kombináció lehet a csúcstalálkozó sikeres kimeneteléhez. Trump ugyanis el akarja hallgattatni hazai kritikusait egy messzemenő külpolitikai gesztussal, Kim pedig Peking és Szöul támogatásával a háta mögött szintén hajlandó lehet egy komolyabb kompromisszumra.
Káncz Csaba jegyzete