3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jogokat kellene visszavenni és az EU beleszólását is csökkentenék a brit kis- és középvállalkozások a kereskedelmi ügyekbe.
(MTI/AP/Pool/Toby Melville)

 

A brit kis- és közepes vállalatok nagy többsége szerint a brit kormánynak döntési hatásköröket kellene visszavennie Brüsszeltől. A felmérést készítő Business for Britain nevű brit üzleti kampányszervezet - amely saját meghatározása szerint Nagy-Britannia és az Európai Unió viszonyrendszerének átalakításának előmozdítására jött létre - 601 kis- és középvállalat vezetőit kérdezte az EU-val kapcsolatos álláspontjukról.

Senki ne álljon a britek felett

A pénteken ismertetett eredmény szerint a válaszadók 74 százaléka vélekedett úgy, hogy a Nagy-Britanniát is érintő nemzetközi kereskedelmi szerződések megtárgyalását és megkötését kizárólag a brit kormány hatáskörébe kell visszautalni, és mindössze 22 százalék adna szerepet ebben az EU-nak.

A megkérdezettek 54 százaléka azt szeretné, ha az Európai Unió kevésbé integrált szabadkereskedelmi övezetté válna, és csak 26 százalék nyilatkozott úgy, hogy mélyebb EU-integrációt tartana kívánatosnak.

A vállalatvezetők 41 százaléka arról számolt be, hogy az EU hátráltatja cégének üzleti tevékenységét, és csak 20 százalék mondta azt, hogy vállalatának előnye származik a brit EU-tagságból.

A felmérésbe bevont cégek alkalmazotti létszáma 250-ig terjed; ez a vállalati kör foglalkoztatja a brit alkalmazotti állomány 60 százalékát. A kis- és középvállalati szféra álláspontja meglehetősen éles kontrasztban áll a brit nagyvállalatok kimondottan EU-párti hozzáállásával.

A nagyoknak tetszik

A nagyvállalati vezetők többször is közös állásfoglalásban tettek hitet Nagy-Britannia EU-tagsága mellett. Legutóbb, néhány hete a The Times című tekintélyes konzervatív brit napilapban tett közzé nyílt levelet 26 vállalatvezető, köztük Sir Richard Branson, a Virgin vállalatbirodalom alapítója, Sir Mike Rake, a BT távközlési csoport és a Brit Iparszövetség (CBI) elnöke, Sir Roger Carr, a BAE Systems hadiipari csoport elnöke, Carolyn McCall, az easyJet légitársaság vezérigazgatója, Nicolas Petrovic, a Eurostar szuperexpresszeket üzemeltető cég vezérigazgatója és Sir Nigel Sheinwald, a Royal Dutch Shell olajipari óriáscég igazgatótanácsi tagja, Nagy-Britannia volt washingtoni nagykövete.

E közös levél aláírói szerint Nagy-Britanniának minden egyéb meggondolást felülíró érdeke, hogy az Európai Unió tagja maradjon. Az EU a világ legnagyobb piaca félmilliárd lakosával, Nagy-Britannia az unió tagjaként egyetlen egységes szabálygyűjtemény alapján kereskedhet az EU összes többi gazdaságával, emellett az EU által több tucatnyi más térséggel kötött szabadkereskedelmi megállapodás előnyeit is élvezi - érveltek a brit nagyvállalati vezetők. A levél szerzőinek számításai szerint Nagy-Britannia EU-tagságából minden brit háztartásnak évente átlagosan 3 ezer font (1,3 millió forint) közvetlen anyagi előnye származik.

David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök tervei szerint Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG