A CEU új campusa Bécsben (Kép: ceu.edu) |
Erről nyilatkozott az osztrák közszolgálati rádiónak Michel Ignatieff, a CEU rektora. Változatlanul botrányosnak tekintik, hogy Orbán Viktor kormánya a Budapestről való távozásra kényszerítette őket, de szomorúságuk mellett derűlátással, sőt, lelkesedéssel tekintenek a jövőbe új, bécsi munkahelyükön. Ott az új tanévtől először nyújtanak bachelor-programokat is – ez előfeltétele volt annak, hogy a CEU-t osztrák magánegyetemként akkreditálják. Emellett új master- és PhD-programokat is bevezetnek.
Megkezdték a sokrétű együttműködés kialakítását az osztrák állami és magánegyetemekkel. A CEU az osztrák felsőoktatási közösség teljes értékű tagja kíván lenni, bekapcsolódik közös kutatásokba, közös pályázatokba európai uniós forrásokért.
Az osztrák közszolgálati rádió emlékeztetett: a budapesti egyetemnek azért kellett szeptember 30-val áttennie tevékenységét Bécsbe, mert „a magyar kormány megvonta a működéshez való jogát és a főváros elhagyására kényszerítette.” A rektor elmondta, hogy az átköltözés – 2025-ig bezárólag – 250 millió dollárba kerül. Más egyetemet ez tönkretett volna, de Soros György, a CEU alapítója, vállalta a költséget.
Nem adják fel szellemi hazájukat
Az egyetem budapesti akkreditációja 2022-ig érvényes, de „szellemi hazáját” azt követően sem kívánja feladni. „Szó sem lehet arról, hogy meghátráljunk Orbán és kormánya elől, továbbra is védelmezni fogjuk Budapesten a kutatás szabadságát”, így a rektor. Nézete szerint a CEU elűzése csak az egyik tanújele annak, hogy Orbán „egypárti állammá” változtatja az országot.
A CEU most átmeneti új otthonában, hatemeletes volt banképületben kezdi meg munkáját. Öt-hat éven belül költöznek majd át végleges helyükre, az egykori Otto Wagner Kórház területére. Azért van szükség ennyi időre, mert különös gonddal kell restaurálni a műemléki védettség alatt álló épületeket.