Az Európai Parlament (EP) képviselői csütörtökön a gázai háborúval kapcsolatban elfogadott állásfoglalásukban „legmélyebb fájdalmukat” fejezték ki az ártatlan áldozatok miatt mindkét oldalon.
Közleményük szerint egyúttal állandó tűzszünetre és a politikai megoldás érdekében tett erőfeszítések újraindítására szólítottak fel azzal a feltétellel, hogy minden túszt azonnal és feltétel nélkül szabadon kell engedni, a Hamász terrorszervezet pedig fel kell számolni.
A képviselők „a lehető leghatározottabban” elítélték a Hamász által Izrael ellen elkövetett „aljas terrortámadást”, ugyanakkor elítélték az „aránytalan izraeli katonai választ” is, amely „soha nem látott mértékű polgári áldozatokat” követelt.
Az állásfoglalás szerint Izraelnek joga van a nemzetközi jog keretein belül megvédeni magát. Ugyanakkor „egy konfliktus minden résztvevőjének mindig meg kell különböztetnie a harcosokat és a civileket, a támadások csak katonai célokra irányulhatnak, és a támadások során nem szabad civileket és civil objektumokat célba venni”.
A képviselők aggódnak a Gázai övezetben uralkodó „szörnyű és gyorsan romló humanitárius helyzet miatt”.
Szerintük sürgősen szükség van a teljes, gyors, biztonságos és akadálytalan humanitárius hozzáférésre az övezet egészében, valamint a létfontosságú infrastruktúra azonnali helyreállítására.
Az állásfoglalás egyúttal európai kezdeményezésre szólít fel a kétállami megoldás érdekében, és üdvözli az Európai Unió és az Arab Liga által közvetlenül a támadások előtt indított, a közel-keleti békéért folytatott békenapi erőfeszítést.
A képviselők teljes mértékben támogatják a 2002-es arab békekezdeményezést is, amely Izrael állam és valamennyi arab állam közötti kapcsolatok teljes normalizálását ajánlja fel, cserébe Izrael teljes kivonulásáért az 1967 óta megszállt valamennyi palesztin és arab területről.
Szorgalmazzák a Palesztin Hatóság teljes bevonását ebbe a folyamatba.
Az EP egyúttal felszólítja Izraelt a palesztin területek megszállásának megszüntetésére kiemelve, hogy a ciszjordániai izraeli telepek – beleértve Kelet-Jeruzsálemet is - illegálisak a nemzetközi jog szerint.
A képviselők határozottan elítélik a palesztinok ellen szélsőséges telepesek által elkövetett erőszakos cselekmények növekedését, és uniós korlátozó intézkedések bevezetésére szólítanak fel az emberi jogokat és a nemzetközi jogot sértő szélsőséges telepesekkel szemben.
Az állásfoglalás végül kitér arra, hogy az EU határozottan támogatja a Nemzetközi Büntetőbíróság és a Nemzetközi Bíróság munkáját, és felszólít a terrorcselekményekért és a nemzetközi jog megsértéséért felelős személyek felelősségre vonására. (Izraelt népirtás vádjával perelte be Dél-Afrika a hágai székhelyű Nemzetközi Bíróságon.) A túszejtés és a polgárok elleni szándékos támadások súlyosan sértik a nemzetközi jogot, figyelmeztetnek a képviselők.
Az állásfoglalást 312 igen szavazattal, 131 ellenében és 72 tartózkodással fogadta el az EP.