Az ENSZ hivatalos álláspontja szerint a világ népességének elöregedése „megfordíthatatlan globális trend”, amit a növekvő átlagéletkor és a családok méretének csökkenése okoz – írja a CNN a folyamat következményeit monitorozó cikkében. A világszervezet ezzel kapcsolatos jelentésében szereplő becslés szerint 2050-re a jelenlegi duplájára, 1,6 milliárdra nő a legalább 65 évesek aránya a világ népességében.
Japánban különösen látványos ez a helyzet. A tokiói egészségügyi minisztérium jelentése szerint a születések számának nyolc éve tartó folyamatos csökkenése 2023-ban új mélypontra esett. Mindössze kicsit több mint 727 baba jött a világra, ami a legalacsonyabb érték az adatgyűjtés 120 évvel ezelőtti kezdete óta. A szigetországban minden tizedik ember legalább 80 éves, amivel Japán a világ legöregebb országa. Az elmúlt évben a lakosság 30 százaléka volt 65 éves vagy annál idősebb. Erre reagálva a kormány egy évvel ezelőtt elindította legújabb programját a gyermekvállalási kedv fellendítésére. Eközben az idősek számának növekedése erősen befolyásolja a fogyasztói termékek piacát.
Az időseknek készült pelenkák iránti kereslet például nő, miközben a babapelenkáké csökken. A felnőttpelenkák világpiacának értéke 2023-ban elérte a 12,8 milliárd dollárt – jelentette az Euromonitor International piackutató cég. Várakozások szerint ez az érték 2026-ra 15,5 milliárd dollárra mehet fel. Japán esetén a 2023-as adat 1,7 milliárd dollár, ami három év alatt 1,9 milliárdra nőhet. A változáshoz alkalmazkodik a termék egyik nagy japán gyártója, az Oji Holdings is. A cég márciusban jelentette be, hogy hazai piacán megszünteti a babapelenkák értékesítését. Ehelyett a felnőtteknek való pelenkákra koncentrál. Más japán cégek már korábban megjelentek kifejezetten az idősekre koncentráló termékekkel. Például a háztartási cikkeket kínáló Zojirushi olyan értékelőkkel ellátott árukat, például teafőzőt kínál, amelyek e-mailekkel tájékoztatják fiatalabbakat arról, hogy családjuk idősebb tagjai éppen mit csinálnak. Így nagyon gyorsan reagálhatnak arra, ha baj van. A világ lakosságának elöregedése nyomán 2100-ra csak Afrikában lesz kisebb a 65 évesek vagy annál idősebbek aránya a népesség 15 százalékánál. Európában és Latin-Amerikában 30 százalék felett lesz ez az arány, Észak-Amerikában eléri a 30 százalékot, Ázsiában átlagosan valamivel magasabb lesz 25 százaléknál.