Nem hülyék
Jacob Funk Kirkegaard eddig sem tartozott a pesszimista elemzők közé, már ami az euró és az euróövezet jövőjét illeti. A befolyásos elemző, gazdaságkutató szerint azért nem temette kollégáihoz hasonlóan az eurót, mert meggyőződése, hogy az érintett (PIGS) országokban nemcsak a politikai fővonal, de a lakosság sem "hülye".
A görög lakosság nagy része tisztában van vele, hogy háromszor olyan jól élnek, mint a szomszédos, nem eurót használó országok lakosai, a közös pénzt pedig nem cserélnék vissza a drachmára, mert hiába a németekkel szemben érzett ellenérzés, még mindig az euróval érzik magukat biztonságban. Kirkegaard szerint hasonlóan vélekednek az olaszok is, nem tart attól, hogy a populista Berlusconi újra vissza tudna most kapaszkodni a miniszterelnöki székbe, szerinte Olaszország marad a reformok útján.
Az elemző szerint ugyanakkor 2013 nem az ún. PIGS (Portugália, Olaszország, Görögország, Spanyolország) országok gondjairól, hanem Franciaországról fog szólni, itt ugyanis kisebb a reform lendület, míg például a többi "disznó" sikeresen alakította rugalmasabbra a munkaerőpiacát.
Kirkegaard az Alapblognak adott interjújában arról is beszélt, hogy szerinte Németország nagy rizikót vállalt azzal, hogy eldöntötte, kerül, amibe kerül, de megmenti, egyben tartja az eurót, de a német vezetés nagyon jól kezeli egyelőre az európai válságot. Senki se csodálkozzon viszont rajta, hogyha Berlin benyújtja majd a számlát mindezért és mindegy egyes segélycsomagba rakott eurócentet számon kér a "gyengébb tanulókon".
Magyarország kivétel
A szakértő szerint az euró német pénz, annak fennmaradása létérdeke Berlinnek és ezt a német választók is jól tudják - akárcsak az eurózóna perifériájának lakosai is sejtik, a sokszor fájdalmas reformok elkerülhetetlenek, az európai integrációnak nincs alternatívája, az "utcai lázadás pedig nem, old meg semmit".
"Magyarországot éberen figyeljük mindannyian, mert kiemelkedő példa annak alátámasztására, hogy micsoda politikai, gazdasági különbség létezik az euróövezet és az Európai Unió perifériája között. Az euró-szkepszisnek jobboldali, nacionalista-populista vonulata azonban eddig egyedül Magyarországon került kormányra" - így Kirkegaard.
A nagy tekintélyű Peterson Intézet egyik arcaként ismert guru, Jacob Kirkegaard (a híres dán filozófus leszármazottja) az Alapblognak adott interjút, melynek első részében arról beszélt, az Egyesült Államok sokkal nagyobb bajban van, mint Európa. Az államcsőd sem elképzelhetetlen a tengerentúlon.