5p

Az uniós költségvetés és a német-francia egyezség alapján megfogalmazódott helyreállítási terv kapcsán is erős a véleménykülönbség az Európai Unió és Magyarország között. A nézeteltérés a nemzetközi sajtóban is helyet kapott.

Az Európai Unió és Magyarország közötti nézeteltérés a nemzetközi gazdasági sajtó ingerküszöbét is elérte, a mértékadó CNBC csatorna Street Signs Europe című műsorában foglalkozott a témával, illetve szólaltatta meg Gion Gábor pénzügyekért felelős államtitkárt.

Jogállamiság vs. gazdasági összeomlás

Az Európai Parlament liberális és szocialista frakciói időről-időre felvetik, hogy a támogatásokat a jogállamisághoz kellene kötni. Sőt, februárban a négy legerősebb európai parlamenti frakció vezetője Charles Michelnek, az Európai Tanács elnökének azt írta, hogy szükségét látják egy új mechanizmus létrehozásának az EU-s költségvetés védelmében ott, ahol a jogállamiságot nem tartják tiszteletben, vagy rendszerszinten fenyegetik az európai értékeket. Ebből a szempontból néhány kelet-európai ország, így Magyarország és Lengyelország is fenyegetve érezheti magát.

Az Európai Tanács tagjai június 19-én videokonferencia keretében fognak ülésezni, ennek két igen fontos témája is lesz: a helyreállítási alap kérdése és az új uniós hosszú távú költségvetés. Utóbbi kapcsán néhány európai kormány, elsősorban francia tisztviselők azt hangoztatták, hogy szerintük az európai demokratikus értékeket nem tisztelő országoknak nem lenne szabad uniós támogatásokat kapni.

Erre reagálva Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium államtitkára azt mondta:

A jogállamisággal kapcsolatos kritériumok túlságosan általánosak, és attól tartok, hogy ez így túlpolitizálódik. Éppen ezért Magyarország nem szeretné, ha ehhez az elemhez kötnék a költségvetési támogatásokat. Attól tartok, hogy ez végtelenségbe nyúló politikai vitákat szülne így.

Gion Gábor szerint kár az időt vesztegetni politikai csatákkal (MTI Fotó)
Gion Gábor szerint kár az időt vesztegetni politikai csatákkal (MTI Fotó)

2018 óta folyik egyébként vizsgálat Magyarországgal szemben, amely azt próbálja feltárni, hogy a magyar kormány valóban súlyosan megsértette-e az Európai Unió alapértékeit. Az európai jog szerint ezek: az emberi méltóság tiszteletben tartása, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság és az emberi jogok tiszteletben tartása.

Miközben számos baloldali képviselő súlyos szankciókkal sújtaná a vélt jogsértések miatt Magyarországot, sőt a Fidesz pártcsaládja, a Néppárt is megosztott a kérdésben, Orbán Viktor és kabinetje visszautasítja a vádakat.

A következő időszak EU-s költségvetésének minél előbbi elfogadásával kapcsolatban Gion Gábor azzal érvelt, hogy az idő alapvető fontosságú. Ha felesleges politikai csatározásokra fecsérlik, akkor az késlelteti a koronavírus-járvány okozta problémák orvoslását.

Megállapodtunk az Európai Bizottsággal, hogy a pénzeszközöket minél gyorsabban kellene elosztani, és ha késlekedünk, mert számtalan egyéb feltételhez kötjük a források felhasználását, akkor ez a szándékaink ellen van, és komoly károkat okoz

- mondta a magyar politikus.

Mi legyen a helyreállítási mentőcsomaggal?

A következő ciklus költségvetése is komoly vitákat válthat ki, de talán még bonyolultabb a helyzet a helyreállítási alap körül. Itt tényleg minden nap számít, és minden vitával töltött idő a gazdaság talpraállását késlelteti.

Itt azonban nem csak a keleti országok között vannak ellenérdekelt felek, de több nyugati országnak is vannak kifogásai.

Vannak aggályaink a kiosztás módszerével kapcsolatban. Nem feltétlen értünk egyet a meghatározó szempontokkal, az elosztási elvek például olyan intézkedéseket és kritériumokat tartalmaznak, amelyek nem kapcsolódnak magához a pandémiához

- mondta Gion Gábor a CNBC-nek. A jelenlegi elosztási javaslat egy olyan képletet javasol, amely figyelembe veszi a népességet, az egy főre jutó GDP-t és a munkanélküliséget. Ugyanakkor több ország is azon a véleményen van, hogy miután visszatekintő adatokat használnak, azok nem tükrözik feltétlenül a járvány valódi hatását.

A napokban a helyreállítási terv körüli anomáliákkal a Bruxinfó szakportál is foglalkozott. Megjegyezték, hogy - nem tudni véletlenül vagy szándékosan, de - az EU törésvonalat képzett a V4-eknél, hiszen Lengyelország és Szlovákia kifejezetten jól járna az eredeti javaslat szerint. Varsó mindent összevetve Olaszország és Spanyolország után a harmadik legnagyobb kedvezményezettje lenne az újjáépítési tervnek. Ezzel szemben a magyarok és a csehek jóval kevesebb forráshoz jutnának.

Ennek ellenére a V4-ek közösen adtak ki egy nyilatkozatot, amelyben jelezték, hogy elvi kifogásuk van a javaslattal szemben, mert az szerintük általánosságban véve a gazdagabb országokat előnyben részesíti a szegényebbekkel szemben a források elosztása során.

A koronaválság által leginkább sújtott déli országok számára kedvező elosztási elvek és kulcsok másokat is zavarnak, például Belgium is magyarázatot vár és az elosztási kulcs átdolgozását kérte a Bizottságtól.

Hogy a kérdés még bonyolultabb legyen a nettó befizetők között is több ország nemtetszését fejezte ki a terv kapcsán és még őket is meg kellene győzni. Négy kisebb, de gazdag tagállam, a fukar négyeknek nevezettek (Ausztria, Hollandia, Svédország és Dánia) ugyanis továbbra is ellenzik, hogy vissza nem térítendő forrásokat kapjanak a déli államok, ők továbbra is csak hitelekkel segítenének. Így hiába áll két eszközből (támogatás és hitel) a mentőcsomag, a hírek szerint a fenti négy ország ezt továbbra sem támogatja.

Emellett az egész finanszírozása is komoly kérdőjeleket vet fel, hiába hangoztatták korábban az uniós szintű kötvénykibocsátást, a feleknek még erről is meg kellene állapodniuk. A szaksajtóban megjelent találgatások szerint minimum hosszú napja lesz az uniós vezetőknek, de olyan szakértők is akadnak szép számmal, akik szerint a felek aligha fognak pénteken minden kérdésben megállapodásra jutni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Elhúzódnak a buszon az utasok a megcsonkított orosz exkatonáktól
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 07:49
Halvány élet vár azokra az orosz katonákra, akik elvesztik egyik végtagjukat az ukrán fronton. Egy állami támogatással működő alapítvány hivatott segíteni rajtuk, amit Vlagymir Putyin rokona vezet.
Makro / Külgazdaság Hány magyar cég szeretne árat emelni és mire számítanak?
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 06:35
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett – felmérése szerint áprilisban a fogyasztók és az üzleti világ kilátásai is javultak kissé márciushoz képest. 
Makro / Külgazdaság Jaksity György: A vámháború csak egy álca, a fő cél az amerikai demokrácia lebontása
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 24. 05:44
A közgazdász, a Budapesti Értéktőzsde egykori elnöke, a Concorde Értékpapír alapítója, elnöke az április 22-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 74. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Most tényleg rossz hírt kapott Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 16:03
Kellemetlen eredményre jutott egy felmérés.
Makro / Külgazdaság Megéri gyorsan tankolni, mert fordulat jöhet a kutaknál
Privátbankár.hu | 2025. április 23. 09:54
A héten csütörtökön a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is emelkedni fog bruttó 3-3 forinttal.
Makro / Külgazdaság IMF: árnyék vetül a 2025-ös gazdasági növekedésre
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 16:59
Csökkentette globális növekedési előrejelzését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) az Egyesült Államok vámintézkedései és a kialakult, jelentős kockázati tényezőkkel terhelt nemzetközi környezetre reagálva, egyben javaslatokat fogalmazott meg a kereskedelempolitika irányainak módosítására kedden kiadott World Economic Outlook (WEO) jelentésében.
Makro / Külgazdaság Jön a baj, ez a jel árulkodik a válság előszeléről
Buksza blog | 2025. április 22. 15:03
A közgazdászok órákon át elemzik a makrogazdasági adatok táblázatait, hogy előre jelezhessék a gazdasági folyamatok alakulását – pedig létezik ennél egyszerűbb megoldás is.
Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG