4p
A globális világgazdaság lassulásának már egy ideje elsősorban Kína, és nem az Egyesült Államok a kiváltója – írja véleménycikkében a Financial Times. A koronavírus gazdaságra gyakorolt hatása most csupán megerősíti ezt a tényt.
forrás: depositphotos.com

A legutóbbi négy, jelentősebb recesszió még az amerikai fogyasztók számlájára volt írható, azóta viszont Kína szerepvállalása a világgazdaságban drámai módon megnövekedett: ma már egyharmaddal részesedik a világgazdasági növekedésből, ami egymagában több, mint Európa, az Egyesült Államok és Japán teljesítménye.

Bár az kétségtelen, hogy az elmúlt években a kínai gazdaság nem nőtt olyan mértékben, mint korábban, a bázis azonban, ahonnan az aktuális bővülést számítjuk, exponenciálisan nő: míg a GDP növekedése egy évtizeddel ezelőtt 9,4 százalékos volt, a tavalyi 6,1 százalékos növekedés alapja már 188 százalékkal haladta meg a tíz évvel korábbi értéket.

Egyértelműen a kínai fogyasztás fűtötte a 2019-es világgazdaságot – állítja Andy Rothman, a Matthews Asia stratégiai befektetője.

Nem csoda, hogy a turizmusban, az utazásban és az ingatlanpiacban érdekelt nemzetközi szereplők kifejezetten aggódnak a koronavírus hatásai miatt. A kínai turisták általában hosszabb időt töltenek egy-egy helyen és jóval többet is költenek, mint más nemzetek utazói – tavaly például az Egyesült Államokban átlagosan 18 napot töltöttek és ottlétük alatt 7000 dollárt költöttek el.

Míg a kínaiak költései az USA-ban már tavaly visszaestek a két ország közötti kereskedelmi háború miatt, Európában és az ázsiai térségben ez még csak most érzékelhető. Az idegenforgalmat érő negatív hatás azonban várhatóan tovább fog gyűrűzni; az ingatlan, a vendéglátás, a luxustermékek azok a területek, ahol hamarosan számolni kell visszaeséssel.

Az optimistább vélekedések szerint a 2003-as SARS-járvány idején a kínai növekedés csak egy rövid időre esett vissza, mielőtt újra egy rendkívül robusztus, 10 százalékos bővülést produkált volna. De akkoriban Kína a globális növekedésnek mindössze 4 százalékát tette ki, szemben a mai 16 százalékkal. Az ING témában kiadott elemzése ezért is véli úgy, hogy Kínának a globális növekedésre gyakorolt negatív hatása ma nagyobb, mint 2003-ban.

Ugyanakkor nem csak a kínai fogyasztás visszaesése miatt lassulhat a világgazdaság. A fertőzés által leginkább érintett Hupej tartomány ugyanis a nagy ellátási láncok egyik központja, az utazási tilalmak miatt azonban az alkalmazottak képtelenek munkahelyeikre bejutni. Az ellátási láncok összeomlása miatt pedig az érintett cégek képtelenek lesznek eleget tenni az Amerikával kötött kereskedelmi megállapodásban foglaltaknak.

Márpedig ennek a globális technológiai szektorra nézve lehet komoly hatása, majd tovább gyűrűzve az egész energiaszektorra. Végső soron pedig mindez katalizátora lehet egy nagyobb világpiaci korrekciónak, amelyet sokan már egy ideje várnak.

Az USA adósságállománya, likviditási problémái és a negatív hozamok komoly aggodalomra adnak okot, és bár Trump alatt a Dow Jones tőzsdeindex valóban elérte a 30 ezres értéket, ezt elsősorban a monetáris politika és a lazára engedett költségvetési politika támogatta, semmint egy átgondolt gazdaságpolitikai stratégia a Fehér Ház részéről. Ezt az Államok nem csak Trump alatt mulasztott el, de már a 2008-as pénzügyi válságot követően is.

A koronavírus okozta világgazdasági lassulás így már csak hab a tortán; Kínában a fogyasztás és a munkaerőpiac már a koronavírus megjelenése előtt is gyengült.

Bármilyen változást is hoz a koronavírus okozta fertőzés a világgazdaságban, a recessziótól való félelem, mely korában alig volt téma, most ismét napirendre került.

(Financial Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:54
A kormány kérésének mindhárom nagy szolgáltató eleget tesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG