Donald Trump amerikai elnök sajtóértekezletet tart a washingtoni Fehér Házban 2020. február 26-án. Trump szerint nincs ok a pánikra, az új, tüdőgyulladást okozó koronavírus-járvány elterjedése nem elkerülhetetlen. MTI/AP/Manuel Balce Ceneta |
A világban jelenleg két válság emelkedik ki párhuzamosan, elképesztő dinamikával: egy közegészségügyi és egy, a pénzpiacok / beszállítói láncok részéről. Márpedig a világgazdaságban jelentkező kínálati sokkot nem lehet kompenzálni monetáris, illetve költségvetési politikával. Kínában a 300 millió belső migráns dolgozó kétharmada még nem tért vissza a munkahelyére a Holdújévet követően, a szénerőművek teljesítményük felén üzemelnek, az ingatlantranzakciók gyakorlatilag leálltak, február 3. hetében pedig év/év alapon az autóeladások 83 százalékkal álltak alacsonyabban.
A koronavírus egyedi jellegzetessége, hogy a lappangási idő alatt az ember hordozhatja anélkül, hogy láza lenne, vagy bármilyen szimptómája és mégis megfertőzhet másokat. Ezért irtózatos szakmai felelőtlenség és csúsztatás ilyen híradással nyugtatgatni a hazai olvasót: „Harminchárom utas érkezett a február 28-án, késő este a Debrecenben landoló milánói járattal. A megvizsgált utasok és a személyzet egyik tagját sem kellett egészségügyi biztonsági intézkedéssel kiemelni. Vagyis senki sem bizonyult lázasnak.” Márpedig az, hogy nem volt lázas senki a megérkezésekor, az nem zárja ki a koronavírusos személy jelenlétét!
Karba tett kézzel
Bár a kezdeti híradások már két hónapja megjelentek a kínai koronavírus járvány kitöréséről, az amerikai hatóságok szinte semmit sem tettek egy esetleges szükséghelyzet előkészületeként. A 327 millió lakosú országban csupán pár helyszínen készültek föl a koronavírus tesztelésére. Holott megfelelő teszteljárás nélkül nem lehet egyedre szóló karantént kezdeményezni – márpedig a terjedés megakadályozásának ez az egyetlen hatékony módja.
Az országban a tegnapi állás szerint egy hölgy már elhalálozott, 63 fertőzött volt, közülük 4 személy esetében a hatóságoknak elképzelésük sincs, hogy miként fertőződtek meg, mivel nem utaztak a közelmúltban külföldre.
Az elmúlt két hónapban Washington reakciója az alig leplezett kárörömmel volt jellemezhető. Wilbur Ross kereskedelmi miniszter januárban kijelentette, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában kitört járvány jót fog tenni az amerikai gazdaságnak. Hozzátette: „ez föl fogja gyorsítani a munkahelyek visszatérését az USA-ba”.
Ráolvasás és kézrátétel
Trump elnök még pénteken leszögezte a doktorok és kutatók egyre hangosabb figyelmeztetésére válaszul, hogy „a koronavírus el fog tűnni, egy napon, mint egy csoda, egyszerűen eltűnik”. Országos koordinációval eközben az evangéliumi keresztények emberét, Mike Pence alelnököt nevezte ki, aki nem hisz az evolúcióban. Pence még Indiana szövetségi állam kormányzójaként első számú felelős volt az állam eddigi legsúlyosabb HIV víruskitöréséért.
A Trump-kormányzat az elmúlt években folyamatosan vágta vissza a közegészségügyi hivatal (CDC) költségvetését, a 2018-as kurtítás olyan brutális volt, hogy a globális járványkitörés megelőzésére szolgáló kezdeményezéseik 80 százalékát abba kellett hagyniuk. Trump a 2021-es központi költségvetés tervezetében a CDC büdzséjének 16 százalékos megvágását javasolta.
A forráshiány is közrejátszhat abban, hogy bár a CDC két hete bejelentette a koronavírussal kapcsolatos felügyeleti teszt-programok elindítását New York, Chicago, Los Angeles, San Francisco és Seattle városaiban, ez mind a mai napig nem indult el.
Megtiszteltetés Budapestnek
A Trump környezetében uralkodó hangulatot jól jellemzi egy pénteki eset. Mick Mulvaney, a Fehér Ház ügyvezető kabinetfőnöke egy előadásában a médiát tette felelőssé a koronavírus körül kialakult feszültségért, mivel szerinte „ezek azt gondolják, hogy a járvány meg fogja buktatni az elnököt, erről szól az egész” – ezért, tette hozzá „ki kell kapcsolni a TV-t”.
Mulvaney elképesztő előadását az amerikai Konzervatív Politikai Akció Konferencia (Conservative Political Action Conference, CPAC) országos gyűlésén tartotta meg. Hazánk számára óriási megtiszteltetés, hogy májusban Magyarországon rendezik meg a CPAC első európai rendezvényét.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)