4p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Meghalt Helmut Schmidt, Nyugat-Németország ötödik kancellárja, aki egy közelmúltbeli felmérés szerint a Hitler utáni Németország legnépszerűbb vezetője volt. Különös aktualitást ad az eseménynek, hogy a jelenlegi kancellár súlyos válsággal küzd a menekültkérdés kezelése miatt.

Háborús ifjúkor

Helmut Schmidt 1918-ban született, a 30-as években, mint minden fiatal, ő is a Hitlerjugend tagja lett. Ott azonban felszínre bukkantak antifasiszta nézetei, ezért hamar elbocsátották. A második világháborúban, ugyancsak, mint minden hadra fogható német férfinak, neki is harcolnia kellett. Ott volt Leningrád ostrománál, majd a háború végén az Ardenneki csatában, majd brit fogságba esett.

Miután látták, hogy utálta a nácizmust, hamar elengedték, és viszonylag gyorsan bekapcsolódott a politikába a szociáldemokrata párt színeiben. Az 50-es években már parlamenti képviselő, majd az első szocdem kancellár, Willy Brandt alatt már miniszteri funkciókat tölt be, egyúttal a párt második embere. 1974-ben átveszi a kancellári posztot, melyet 8 évig visel, közben parlamenti választásokon kétszer nyer.

Legyűrte az olajválságot

Shcmidt kancellársága kezdetén, 30 évvel a háború után az NSZK már fejlett ország, és Willy Brandt alatt már megkezdődött a párbeszéd Németország kommunista felével és a Szovjetunióval, miközben az NSZK a szabad, demokratikus, kapitalista világ egyik legelkötelezettebb tagja maradt. 1973-ban azonban megjelent az első olajválság, ami eleinte erősen megrázta a kapitalista gazdaságokat, olajhiányt és kétszámjegyű inflációt okozva.

Az NSZK-nak viszont meg sem kottyant a válság: ez volt az ország, amelyik a leggyorsabban alkalmazkodott, azonnal átállt az energiatakarékos ipari termelésre, így a fejlett országok közül a legkevésbé tépázta meg a válság. Ekkor lett az ország Európa első számú, és a világ harmadik legnagyobb gazdasága, valutája, az NSZK márka pedig valóságos fétis lett a kontinensen, különösen annak keleti, kommunista felén.

Reálpolitikus

Miután mindez Schmidt vezetése alatt zajlott, népszerűsége magasra nőtt. A kancellár reálpolitikus volt, aki szilárdan kitartott a nyugati értékek mellett, de mégis párbeszédet folytatott hazája másik, ellenséges társadalmi rendszerű felével, és a mögötte álló ellenséges szuperhatalommal, a Szovjetunióval. Ő már reálisnak tartotta, hogy előbb-utóbb létrejöhet a német egység, bár ez akkor még nagyon távolinak tűnt.

Helmut Schmidt Budapest panorámáját fényképezte a Nemzeti Galéria erkélyéről. MTI Fotó: Manek Attila

Shcmidt kancellársága 8 év után ért véget, ami pont elég is egy sikeres vezetőnek. A váltást tulajdonképpen a világpolitikai helyzet kényszerítette ki. A 70-es évek végén Európában már teljesen egyértelmű volt, hogy a piacgazdasági rendszer sokkal hatékonyabb és vonzóbb, mint a kommunizmus, de más kontinenseken ebben az időszakban a Szovjetunió még növelte befolyását. Szovjetbarát rendszerek jöttek létre Afrikán belül Angolában, Mozambikban és Etiópiában, Ázsiában pedig Laoszban és Kambodzsában tört előre a kommunizmus, és ráadásul a Szovjetunió Afganisztánt is megszállta.

A faldöntés az utódra maradt

A nyugati világnak erre be kellett keményítenie, amihez kemény politikusok kellettek. Amerikában Ronald Reagan lett a kardcsörtető elnök, Nagy-Britanniában jött a Margaret Thatcher, a Vaslady, és így óhatatlanul Nyugat-Németországba is kellett egy hasonló figura, ő lett Helmut Kohl. Ez a trió aztán megszorongatta a Szovjetuniót, megerőltető fegyverkezési versenybe hajszolta bele, amibe kevésen hatékonyan működő gazdasága beleroppant, és ezután már törvényszerű volt a kommunista rendszer bukása és az utolsó gyarmatbirodalom, a Szovjetunió feloszlása.

Így a német egyesítés kancellárja már Kohl lett, de egy 2103-as felmérés szerint a németek úgy találták, hogy a demokratikus Németország legnépszerűbb vezetője Helmut Schmidt volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Olyan drága autópálya épül Erdélyben, hogy még Magyarországon is megnéznék
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:14
Az új szakaszon építik meg Románia leghosszabb közúti alagútját is.
Makro / Külgazdaság A kormány folytatja az árletöréseket
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 12:48
A csütörtök délelőtti Kormányinfón sok minden szóba került, mindenekelőtt az árletörési program további lépései. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG