A háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje - így értékelték az elemzők a keresetekről kiadott friss KSH-jelentést. Májusban 6,0 százalékkal nőttek a bruttó és 7,6 százalékkal a nettó átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz viszonyítva - itt írtunk róla többet >>
Még jobban felpörgethetik a béremelést a hiányszakmákban
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője közölte: idén 5,5 százalékos bruttó bérnövekedésre számít, ami az adóváltozások miatt 7 százalékos nettó bérnövekedést eredményezhet. Az erre az évre várt 0,6 százalékos infláció mellett 6,4 százalékos lehet a reálbér-növekedés. 2013 óta az év végéig számítva ötödével nőhetnek a reálbérek - vagy még többel, ha az egyes hiányszakmákban gyorsuló ütemű bérnövekedés következik be. Ráadásul egyes ágazatokban folyatódik az életpályamodellek bevezetése is.
Az elemző szerint az elmúlt években elhalasztott fogyasztás, a mérlegkiigazítási folyamat előrehaladása, a devizahitelek rendezése során kiszámíthatóvá váló törlesztőrészletek, valamint a háztartások nettó pénzügyi vagyonának rekordszintre emelkedése miatt a következő években a háztartások fogyasztása lehet a gazdasági növekedés húzóereje. Az első negyedéves gyenge GDP-adatokat egyszeri, átmeneti tételek okozhatták, ezért a következő negyedévekben meredeken gyorsulhat a gazdasági növekedés - fejtette ki Suppan Gergely.
A bónuszt már áprilisban kiosztották
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint az, hogy áprilishoz képest kissé lassult a bérek növekedése, nem meglepő. Általában ugyanis a munkavállalók jelentős része áprilisban kapja az előző éves teljesítményéért járó bónuszt. A rendszeres kereseteket tekintve viszont további erősödés látható.
Az elemző szerint az év egészében 6-7 százalék körül alakulhat a bruttó bérnövekedési ütem. Ez alátámasztja azt a várakozást, hogy idén elsősorban a háztartások fogyasztása lehet a GDP-növekedés fő motorja - közölte.
Azért nem nőnek az égig a fák - jön az infláció
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint az év hátralévő részében annyiban változik majd a helyzet, hogy az őszi hónapokban az infláció felpörög, ezért a reálbér-emelkedés üteme lassulni fog.
Az elemző szerint jövőre az ideitől eltérő lesz a forgatókönyv. Bár a bruttó bérek az ideihez hasonló tempóban emelkedhetnek, a reálbérek növekedési üteme ettől elmaradhat. Ennek oka, hogy egyelőre nincs szó 2017-es szja-csökkentésről, emellett az infláció is várhatóan 2 százalék felett lesz, amely lassítja a reálbéreknél várható növekedést - közölte Németh Dávid.