A LeadING HUBE egy havi rendszerességgel frissülő előidejű (előrejelzésre használható) indikátor, ami a magyar makrogazdasági teljesítmény hullámzását tíz hónappal megelőzi – írja az ING Bank közleménye. Ökonometriai statisztikai módszerekkel próbálja az összes releváns (lényeges), rendelkezésre álló információt egy kompozit (összetett) mutatóba tömöríteni, ami megkönnyíti az adatok közötti eligazodást.
A LeadING HUBE index szerint a gazdasági növekedés lassulása éves bázison egészen az idei év első negyedévéig fog tartani. Ezt követően azonban (részben a bázishatások miatt) arra számítanak, hogy a gazdasági kibocsátás gyorsuló pályára áll, mivel a hó/hó indexek viszonylag magas szinten stabilizálódtak az elmúlt időszakban. A növekedés gyorsulása ismét a trend fölé emelheti a kibocsátást, azaz ismételten az expanziós fázisba kerülhet a magyar gazdaság 2015 második felében.
A mutató készítéséhez felhasznált mutatók között megtalálhatóak a megrendelés-állományok és új rendelési volumenek, a kiadott építési engedélyek, valamint a lakossági bizalmi indexek egyaránt. Az elvégzett módszertani elemzés szerint a LeadING HUBE tekinthető ma Magyarországon a legjobb előidejű indikátornak, vagyis jelentős információs többletet biztosít a felhasználók részére – írják a készítői.
A LeadING HUBE kialakításához létre kellett hozni egy havi konjunktúraváltozót, vagy egyidejű indexet, ami az ipari és építőipari termelés, valamint a kiskereskedelmi forgalom volumenének súlyozott átlaga. Ez az az index, amely a referenciapontot biztosítja. Ez az egyidejű index nem feleltethető meg teljesen a GDP-nek, mivel számos ágazatot nem fed le. Ezért mind az egyidejű index, mind a LeadING HUBE csak a piaci kibocsátást próbálja meg bemutatni – írják.
A leading indikátor bemutatja, hogy a gazdasági ciklus melyik fázisában lesz a gazdaság az elkövetkező időszakban, és mikor várható, hogy az egyik fázisból a másik fázisba kerül. Előrejelzi a gazdasági ciklusok fordulópontjait (csúcspont, mélypont).
Készítői ügyeltek arra, hogy gazdaságilag értelmezhető legyen, legyen elméleti alapja a felhasználásának, statisztikailag megbízható legyen, gyorsan rendelkezésre álljon, rendszeresen publikálják. Ne legyen nagy variabilitása a negyedév/negyedév változásának, azaz kevés „zaj” jelenjen meg benne.
(A grafikonokon az előidejű, vagyis előrejelzésre használható index látható szürke vonallal látható, a tényleges gazdasági teljesítmény adataiból számított „egyidejű index” pedig kékkel. A bal oldalon az látszik, hogyan előzi meg az index viselkedése a tényleges gazdasági adatokat. A jobb oldalon összecsúsztatták az adatsorokat, hogy látsszon, mennyire szépen együtt mozog az előrejelzés és a valóság – a szerk.)