4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Miután mesterséges intelligenciával rendelkező fegyverek hivatalosan még nem léteznek, nemzetközi szabályozás sincs.  Ezen a területen jelenleg csak az USA és Kína rúg labdába, mert ez a két ország rendelkezik a szükséges forrásokkal, kereskedelmi hatalommal, megfelelő számú tehetséggel és innovációs ökoszisztémával.  Káncz Csaba jegyzete

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

A negyedik ipari forradalom a hadviselést is megújítja, a háború szabályait pedig teljesen átírja. A jövő harcterein olyan önálló rendszerek jelennek meg, amelyek képesek maguktól tervezni, valamint a világról, önmagukról és az adott helyzetről alkotott véleményük alapján alkalmasak a kulcsfontosságú döntések villámgyors meghozatalára.

Kína 2017-ben lépett

A kínai kormány a mesterséges intelligenciát (AI) egy stratégiai erő-megtöbbszörözőként azonosította és megszállottan kezdett dolgozni a technológia fejlesztésén. A kínai Államtanács 2017 nyarán publikált egy jelentést, amely részletezi, hogy 2030-ig milyen lépéseket kell az ázsiai óriásnak tennie a saját AI iparának megteremtéséhez.  Peking 1480 milliárd dollárt szán erre a feladatra, amelynek nem titkolt célja, hogy az Egyesült Államok kezéből elragadja a vezető szerepet ebben a stratégiai iparágban.

Minden hadieszköznél feltűnt vagy feltűnhet a mesterséges intelligencia (fotó: EPA)
Minden hadieszköznél feltűnt vagy feltűnhet a mesterséges intelligencia (fotó: EPA)

A kínai hadsereg jelenleg azon dolgozik, hogy az AI-t beépítse a tankokba, hadihajókba és vadászgépekbe, amellyel így egy aszimmetrikus hadviselés keretében fel tudná venni a harcot az erősebb féllel, az USA hadseregével. Peking elképzelése szerint egy AI-konfliktus megnyeréséhez szükséges az ellenséges lopakodó gépek megsemmisítése, az ellenséges hálózat feletti uralom megszerzése kibertámadásokkal és a feltörhetetlenül biztos kvantum-kommunikáció használata. Az amerikai kongresszus számára készített 2018-as jelentés szerint a kínai hadsereg az AI-t Ötödik Generációs Hadviselésre akarja felhasználni. Ez egyesíti a tradicionális katonai erőt a befolyásolási és információs műveletekkel, amelyek aláássák az ellenséges intézmények, kormányzatok és hadseregek hatékonyságát.

Washington egy évtizede kezdte

A Pentagon 2012-ben indította el azon kezdeményezését, a „Stratégiai Képességek Irodáját”, amely az okos fegyverek kifejlesztésére szakosodott. Ezzel párhuzamosan fut az AI katonai hasznosítására szakosodott Pentagon intézmény, a Fejlett Védelmi Kutatási Projektek Ügynöksége (DARPA) is. Washington egyben kiemelt figyelmet fordít az AI és a nemzetbiztonság kapcsolatának alakulására is.

Az AI-al foglalkozó nemzetbiztonsági bizottság idén januárban tette közzé a kongresszusnak írt jelentés-tervezetét.  A bizottság vezetője Eric Schmidt, az Aphabet Inc., tanácsadója (korábbi vezetője), így a jelentést az AI-ba vetett szinte korlátlan hit lengi át: „Az AI ígérete, hogy a gép gyorsabban és pontosabban érzékel, dönt és cselekszik egy komplexebb környezetben, mint egy ember”.  Etikai kétségek fel sem merülnek a jelentésben.

Schmidtet február 23-án hallgatta meg a szenátus katonai bizottsága.  Schmidt kifejtette, hogy az AI tekintetében csak az USA és Kína rúg labdába, mert ez a két ország rendelkezik a szükséges „forrásokkal, kereskedelmi hatalommal, megfelelő számú tehetséggel és innovációs ökoszisztémával.”  Szerinte Peking az elkövetkező évtizedben le fogja hagyni ezen a területen az Egyesült Államokat. 

Bár Schmidtet láthatóan hidegen hagyják az etikai szempontok, a hivatalos Pentagon iránymutatás szerint az autonóm és fél-autonóm fegyverrendszereket „úgy kell megtervezni, hogy a parancsnokok és a kezelők megfelelő szintű emberi döntőképességet tudjanak gyakorolni az erő használata fölött.”

Szabályozatlan terület

Miután mesterséges intelligenciával rendelkező gyilkos robotok hivatalosan még nem léteznek, nemzetközi szabályozás sincs. A nemzetközi jog jelenleg még kifejlesztett szabályrendszert, kifejezetten az autonóm fegyverekre nem tartalmaz. Ami alkalmazandó, azok az általános hadijogi szabályok, amelyek békeidőben is előírják az államoknak, hogy rendszerbeállítás előtt meg kell vizsgálniuk, hogy ez megfelel-e a hadijogi szabályoknak.  Az autonóm fegyverek betiltásáért ugyanakkor nemzetközi mozgalom indult.  

Az Európai Parlament 2018-ban fogadott el egy határozatot, melyben a robotok nemzetközi tilalmát szorgalmazza.  De a szabályokat előbb vagy utóbb le kell fektetni, ezért alakult meg 2018 áprilisában Ash Carter volt amerikai védelmi miniszter vezetésével a Harvard Kennedy School-ban a Mesterséges Intelligencia Felelős Használatának Tanácsa.  

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kínában kezdenek bepöccenni, a vámok mellett Panama miatt is
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 12:14
„Mélységesen elégedetlen” Kína Trump húzásaival, panaszt is tesznek.
Makro / Külgazdaság Sajnálni fogja, ha nem tankol még szerdán!
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 11:17
Csütörtöktől drágább lesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG