3p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két év szünet után néhány multi újra felfedezi magának Oroszországot, mégiscsak egy 140 milliós piac. Szemfülesebbek, mint országai kormányai, akik fenntartják a teljesen értelmetlen szankciókat, és még Donald Trump megválasztását sem várták meg, hogy jöjjön az enyhülés. Ahogy látták, hogy gyógyul az orosz gazdaság, döntöttek.

Az IKEA és a francia Leroy Merlin több milliárd dollárt szán arra, hogy Oroszország-szerte üzleteket, sőt gyárakat nyissanak, arra számítva, hogy komoly vásárlóerő lesz, ha Oroszország kikerül a közel két éves recesszióból. Az IKEA 1,6 milliárd dollárt ruház be öt év alatt, a Leroy Merlon 2 milliárdot, hogy megduplázza üzleteinek a számát. Az amerikai Pfizer egy új gyógyszergyárat épít, a Mars pedig kisállat-eledelt és rágógumit gyártó kapacitását növeli meg.

Itt az idő

Az IKEA oroszországi vezetője szerint ez az alkalmas pillanat a befektetésre, mert hosszú távon óriási potenciált lát az orosz piacban. A svéd áruházlánc utoljára 5 éve nyitott üzletet az országban, de most megnyitott egy 60 millió dolláros bútorgyárat Szentpétervár mellett, és megvásárolt egy méretes telket a város harmadik óriás IKEA áruháza számára.

Két éve a külföldi befektetések a töredékökre estek, amikor az olajáresés miatt az ország recesszióba süllyedt és az ország az ukrán válság kapcsán konfliktusba keveredett a nyugattal. Egyes cégek, mint például a General Motors, visszafogták helyi tevékenységüket. Azonban a rubel leértékelődése, amely eleinte lecsökkentette a dollárban vagy euróban számított bevételt, olyan változást is hozott, ami ismét vonzóvá tette a gyártókapacitások beüzemelését. A Bloomberg becslésekre hivatkozik, melyek szerint Oroszországban most olcsóbb a termelés költsége, mint Kínában.

Egymásnak adják a kilincset

Az orosz kormány közölte, hogy a szeptemberben tartott éves befektetői találkozón több cégvezető jelent meg, mint bármikor az elmúlt 10 évben. Az idei év első 9 hónapjában 8,3 milliárd dollár volt a közvetlen külföldi befektetések összege, míg tavaly egész évben csak 5,9 milliárd volt ez az összeg. Ez ugyan még jóval kisebb, mint az ukrán konfliktus előtti időszak értéke, de ha megmarad a növekedési ütem, hamar utolérheti és túlszárnyalhatja az akkori szintet.

Jól jönnek ki belőle

Miközben a kiskereskedelmi visszaesés tavaly 10, idén 5,3 százalék volt, az IKEA és néhány másik nagy külföldi cég rubelben növekvő eladásokról számolt be. A Pepsi azt mondja, hogy még a rubel leértékelődése után is Oroszország a harmadik legnagyobb piaca Amerika és Mexikó után. A cég még a szankciókra adott orosz válaszlépéseket is ki tudta használni: Oroszországban felfuttatta a sajtgyártást, és ezzel kiváltotta a korábbi importot. Most bejelentette, hogy 40 millió dolláros beruházással bébiételeket készítő üzemet épít.

Az oroszországi gyártást mások is fel akarják futtatni: az IKEA az Oroszországban eladott termékek 80 százalékát a jövőben ott is akarja megtermelni, sőt bizonyos cikkeket már most is onnan exportál Kínába és Európába. Ebből a szempontból a szankciók kifejezetten jót tettek az orosz gazdaságnak hosszabb távon, hisz az import visszaszorításával felfuttatták a helyi ipart, megteremtve a jövőbeli, az olajtól független gazdasági növekedés feltételeit.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG