Egymásnak ellentmondó információk jutottak el a Népszabadsághoz arról, hogy Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin orosz elnök mai moszkvai találkozóján napirenden lesz-e a paksi bővítési szerződések módosítása, a megaprojekt lassítása. A Kreml közleményben tudatta, hogy a magyar miniszterelnök és az orosz elnök a kétoldalú együttműködés erősítésének lehetőségeit, így többek között a közös energetikai projekteket vitatják meg a találkozón.
Magyar kormányközeli források spekulációnak nevezték a szerződésmódosítást. Azzal érveltek, hogy az Orbán–Putyin-megállapodás szerint a beruházás előkészítési fázisa közel négy év, így a magyar fél számára garantált a mozgástér, a lassítást az uniós eljárások sem indokolják.
A Népszabadság forrásai szerint a magyar kormány nem fél sem a tiltott állami támogatás ügyében folytatott mélyreható vizsgálat eredményétől, sem a környezeti adatok megismerése tárgyában indult uniós eljárástól.
Bukott helyzetből alkudni?
A lap által megkérdezett összes hazai forrás arra számít, hogy az újabb Orbán–Putyin-találkozó a kölcsönös hátlapogatás jegyében zajlik majd, de a háttérben azonban mindkét fél megkísérli a saját aktuális érdekeihez igazítani a 2014 óta megkötött szerződéseket.
Oroszország akut pénzhiánnyal küzd, a magyar kormány viszont egyrészt mielőbb kész helyzetet szeretne teremteni az első hitelrészlet lehívásával, másrészt utána nem sürgetnék az ügyet, inkább megvárnák, amíg a folyamatban lévő uniós eljárások lezárulnak.
Ebben az alkuban a magyar fél pozíciói lényegesen rosszabbak – amit az is jelez, hogy az elmúlt hónapokban sorra tettük a gesztusokat, például a hónapról hónapra dráguló metrófelújítás Oroszországra bízásával, illetve a harcihelikopter-vásárlás meglebegtetésével.
A mai megbeszélésen az orosz fél várhatóan megfogalmaz valamilyen kérést annak érdekében, hogy magyar tárgyalópartnere vesse fel uniós szinten a Krím félsziget megszállása miatti EU-szankciók enyhítését Moszkvával szemben. A szakértők ezen a téren nem látnak túl széles magyar mozgásteret. Azt pedig, hogy Magyarország Oroszországtól szerezzen be fegyvereket – a magyar helikopterpark megújítása lehet ilyen –, az Egyesült Államok rosszallaná.