Az EU-t és annak elődszervezeteit a kezdetektől fogva Németország és Franciaország dominálta – a két nagyhatalom az uniós közösség motorja, döntő befolyása volt és van annak sorsára.
Jelzésértékű, hogy az új német kancellár, Olaf Scholz első útja a hagyományoknak megfelelően Párizsba, Emmanuel Macronhoz vezetett.
A pénteki talákozó után a francia elnök azt mondta: erős a nézetazonosság és az együttműködés szándéka kettejük között. A többi közt az európai határok külső védelméről, a migrációs témákra adandó közös válaszról, valamint az Afrikához és Kínához fűződő viszonyról beszéltek.
Scholz Párizsból Brüsszelbe utazott tovább, ahol Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével és Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral tárgyalt. Vasárnap pedig már Varsóban egyeztet majd Mateusz Morawiecki lengyel kormányfővel. (UPDATE: Macron pedig hétfőn Budapestre látogat, ahol részt vesz a Visegrádi Négyek csúcstalálkozóján.)
Az új német kancellárt és kormányát szerdán iktatták be – Angela Merkel 16 év után távozott a hatalomból. Mit hagy Merkel az utókorra? Ki volt ő valójában: Európa sírásója vagy megmentője? Videókommentárunkat itt tekinthetik meg: