3p

A Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete Moszkvában ülésezett. Putyin belenyugodni látszik abba, hogy a NATO északon is terjeszkedik – amíg nem a hátsókertjében teszi, együtt tud vele élni.

A tegnapi találkozón a házigazda, Vlagyimir Putyin mellett Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tadzsikisztán állam- vagy kormányfője vett részt – Oroszország mellett ezek a szovjet utódállamok alkotják a szövetséget jelenleg.

A keleti NATO-ként is emlegetett szervezet egy katonai szövetség, a tagállamokra – a NATO-hoz hasonlóan – kölcsönös védelmi garancia vonatkozik.

Ezekre az országokra tehát számíthatna Moszkva egy Oroszország területére is kiterjedő háború esetén. 

Természetesen nem maradt el az ilyenkor kötelező csoportkép sem – nézzük, kikkel szövetkezhet Putyin, ha nagy a baj:    

Putyin és csapata: Sztaniszlav Zas, a szervezet főtitkára, Nikol Pashinjan örmény miniszterelnök, Alexander Lukasenka belarusz elnök, Kasszim-Jomart Tokajev kazah elnök, Szadir Zhaparov kirgiz elnök, Emomali Rahmon tadzsik elnök. Fotó: kremlin.ru/TASS
Putyin és csapata: Sztaniszlav Zas, a szervezet főtitkára, Nikol Pashinjan örmény miniszterelnök, Alexander Lukasenka belarusz elnök, Kasszim-Jomart Tokajev kazah elnök, Szadir Zhaparov kirgiz elnök, Emomali Rahmon tadzsik elnök. Fotó: kremlin.ru/TASS

Bár az ülést annak alkalmából hívták össze, hogy 30 éve írták alá a szervezet alapjául szolgáló biztonsági szerződést és 20 évvel ezelőtt alakult meg a szervezet, természetesen szó esett arról is, hogy Oroszország február vége óta gyakorlatilag proxy háborút vív a NATO egyes tagállamaival. Ennek állásáról Putyin zárt ajtók mögött tájékoztatta szövetségeseit.

Mindezek ellenére a találkozó a nyilatkozatok alapján békés hangulatúnak tűnt.

Az orosz elnök azt mondta, hogy a svéd és a finn NATO-csatlakozás nem közvetlen fenyegetés számukra, mert Moszkvának "nincs problémája ezekkel az országokkal".

A válaszlépésekről pedig "az Oroszországot fenyegető döntések" alapján határoznak majd. A csúcs résztvevői egyúttal nyilatkozatot adtak ki, amelyben "kifejezték készségüket" a gyakorlati együttműködésre a NATO-val.

Nyugati kommentárok szerint Putyin ezzel jelezte, hogy elfogadja a két ország csatlakozását az észak-atlanti szövetséghez – amíg nem kezdenek olyan katonai fejlesztésbe, amely veszélyt jelent Oroszországra nézve, addig a Kreml nem fog beavatkozni.

A NATO létezhet Nyugaton, de nem a hátsókertünkben. Márpedig történelmi szempontból Ukrajna, Grúzia és Moldova a mi hátsókertünk

- idézte a Financial Times Tatjana Sztanovaja orosz politikai elemzőt. Tegyük persze hozzá: bár Ukrajna valóban jelentős katonai támogatást kapott a Nyugattól az elmúlt években (és kap most is), nem kérte felvételét a NATO-ba.

Az orosz-ukrán háború mozgatórugóiról, a svéd-finn NATO-tagságról, a lehetséges végkifejletekről és Magyarország biztonságáról is beszélt a közelmúltban Rácz András Oroszország-szakértő lapcsoportunk rendezvényén, a Klasszis Klubban. A beszélgetést itt tekinthetik meg:                    

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG