A Richter-skála szerinti 7,8 és 6,7 erősségű rengések epicentruma a délkelet-törökországi város, Gaziantep és a szíriai határ közelében volt.
Hírügynökségi jelentések szerint Törökországban legkevesebb 280-an, Szíriában 320-an vesztették életüket, várhatóan azonban mindkét szám növekedni fog. A katasztrófát súlyosbította, hogy a földrengés kora hajnalban, 4 óra és fél 5 között történt, amikor az emberek nagyrészt még aludtak. A rengéseket Libanonban, Cipruson és Izraelben is érezték.
„Soha nem éreztem még ilyesmit, amióta élek” – mondta egy 40 éves férfi Gaziantepben a Reutersnak. Azt mondta, olyan rázkódást érzett, mint „egy baba a bölcsőben”.
Csak Törökországban több mint 1700 épület dőlt össze, a mentés jelenleg is folyik. Számos ország, köztük Magyarország – Novák Katalin köztársasági elnök és Orbán Viktor miniszterelnök személyében –, Németország, Hollandia, Görögország, Szerbia, Svédország, Ukrajna, az Egyesült Államok, Izrael és Oroszország, valamint az EU és a NATO vezetői is segítséget ajánlottak fel, többek között mentőcsapatokat küldenének a helyszínre.
A BBC emlékeztet arra, hogy Törökország a világ egyik legaktívabb földrengészónájában fekszik. A legsúlyosabb katasztrófa 1999-ben történt az északnyugat-törökországi Ízmitben: a 7,6-os erősségű rengésben akkor több mint 17 ezren haltak meg.