Sokkoló performansszal fejezte ki tiltakozását Oroszország ukrajnai háborúja és a vérontás ellen két civil aktivista Moszkvában.
Natalja Perova és Ljudmila Annenkova az orosz külügyminisztérium ikonikus – az ötvenes évek elején épült, sztálinista stílusú – toronyháza előtt öltött vörös foltokkal szennyezett fehér ruhát. A disztópikus, apokaliptikus, 1984-szerű hangulatot árasztó kép mellé, amelyet vasárnap tettek közzé, azt írták:
Nem fogjuk tudni lemosni magunkról a vért.
A hatalom válaszára nem kellett sokat várni: Natalja Perovát egy nappal később őrizetbe vették és egy moszkvai rendőrörsre vitték. Ljudmila Annenkova ezt követően önként „feladta magát”, derül ki a Twitter-bejegyzéseikből.
Bár a háború elején készült felmérések szerint Oroszországban többen pártolják a „különleges hadműveletet” (ott csak így szabad nevezni az ukrajnai háborút), mint amennyien nem, a háború elhúzódásával és durvulásával az ellenzők tábora egyre növekedhet.
Ahogy itthon is, Oroszországban is már régebb óta megosztott a társadalom a Nyugathoz való viszony tekintetében. És a szakadékok egyre mélyülnek
– mondta lapunknak korábban Mikola Gyöngyi, a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar Orosz Filológia Tanszékének adjunktusa.
Helyi beszámolók egyébként azt mutatják, hogy az orosz társadalom korántsem annyira agymosott, mint amennyire Nyugaton feltételezik. Az orosz városok utcáit rendszeresen „szondázó” YouTube-csatorna, az 1420 videóiból az derül ki, hogy bár valóban vannak Putyin-párti vélemények (elsősorban az idősek körében), többségben vannak azok, akik nem mondanak véleményt vagy nyíltan ellenzik a háborút, számos fiatal pedig nem fél kritizálni a putyini rendszert.
Az 1420 egyik videójában arra a kérdésre, hogy demokráciában élnek-e még, például jóval többen válaszoltak nemmel, mint igennel. „Itt nehéz kifejezni a gondolatainkat. Vannak dolgok, amikről tilos beszélni” – mondta az egyik interjúalany. Arra a kérdésre pedig, hogy mit kellene tenni a demokrácia érdekében, azt felelte:
Kezdd magaddal!