Cyberháború |
Miközben a NATO keleti határainál páncélosok és több ezer katona részvételével hadgyakorlatot kezdtek, a „cybertérben”, azaz az internet és a számítógépek világában is nagy készülődés folyik. A Bloomberg tudósításának címe szerint „A NATO baltikumi hídfőállása cyber-lövészárkokat ás Európának”. (Az oroszok ellen a valódi mezőkön gyakorló NATO-alakulatokról itt, valamint itt írtunk.)
A cikk szerint a NATO a Baltikumban a cyber-hadviselésből is gyakorlatot tart, azt tesztelik majd, hogy egy szimulált cyber-támadás (informatikai, internetes támadás) esetén a tagországok hadügyminisztereinek milyen lenne a döntéshozó képessége. Az 1,3 millió fős, Oroszországgal határos Észtországban állították fel a NATO cyber-védelmi központját, az ország július 1-től fél éven keresztül az EU elnökségét vezeti majd. Ez idő alatt tervezik a cyber-védelmi gyakorlatot.
Sokkal kevesebbért is hackeltek már
Észtország számára nem ismeretlenek az elektronikai támadások, korábban, amikor súrlódásai voltak Oroszországgal, már megszigorították a védelmet, mert az ország főbb weboldalait támadások érték – írja a Bloomberg. Tíz évvel ezelőtt egy második világháborús emlékmű áthelyezése kapcsán az észt kormányzati, banki és médiavállalati szervereket órákra megbénították a rosszindulatú támadások.
Litvánia és Ukrajna is hasonló támadásokról számoltak be korábban. Most pedig a cseh kormányzat panaszkodott arra, hogy külügyi szerverein olyan adatokhoz próbáltak hozzáférni ismeretlenek, amelyek az amerikai Demokrata Párttal kapcsolatos kommunikációt tartalmazták.
Polgári önkénteseket vonnak be
Emlékeztetnek arra, hogy Észtországból indult a Skype, és a kis ország eddig is nagy segítséget nyújtott az informatikai terrortámadások terén másoknak. Most egy „paramilitárisnak” nevezett polgári önkéntes szervezet bevonásával is kísérleteznek az ország informatikai védelmének erősítéséhez. Az ország védelmi minisztere nemrég kifejtette, hogy egyik dolog a kémkedés, a másik az informatikán keresztül a mindennapi élet megbénítása. Az informatikai támadások már nem a tudományos fantasztikum (scifi) világába tartoznak, hanem a mindennapi élet részei.
Miután korábban az amerikai választások befolyásolásával vádolták meg titkosszolgálatok az oroszokat, felmerült, hogy hasonló kockázatok lesznek majd a franciaországi és német választások során is – írja a Bloomberg.
A britek is készülődnek, de lassan
A készülődés a cyber-hadviselésre azonban nemcsak Észtországban folyik, erről árulkodik a Reuters híre, amely szerint az amerikai Lockheed Martin hadiipari vállalat hacker-elhárító szakembereket szándékozik képezni Nagy-Britannia számára. A brit állam CyberFirst nevű programja tavaly március óta ösztönzi az ilyen informatikai biztonsági szakemberek képzését, miután egyre nagyobb hiány van belőlük.
National Cyber Security Centre (NCSC) néven külön szervezetet is létrehoztak a britek a program végrehajtására. Ám egy parlamenti vizsgálat azt állapította meg, hogy egész sor különböző rövidítésű (betűlevesre hasonlító) ügynökség foglalkozik már informatikai biztonsággal, de régóta késik ezek koordinálása.