Leopard 2-es tankok egy német és holland katonák részvételével zajló németországi hadgyakorlaton 2016 februárjában. Fotó: EPA / Arno Burgi |
Több száz amerikai tank, teherautó és egyéb katonai felszerelés érkezett pénteken Németországba, amelyeket Kelet-Európába szállítanak közúton és vasúton, egy NATO-gyakorlat keretében, amely Oroszországot feldühítette – írja a Reuters jelentése.
Állítólag Bremerhaven kikötőjébe két hajórakomány érkezett, és rövid időn belül egy harmadikat is vártak. A harcjárművek mellett 4000 amerikai katona is részt venne az Oroszországhoz közeli NATO-gyakorlatokban.
A hírügynökségi jelentés szerint amerikai és lengyel katonai erők fognak január végén gyakorlatozni, egy korábbi terv szerint, mely a NATO kelet-európai szövetségeseinek megerősítését szolgálja az után, hogy Oroszország 2014-ben „annektálta” a Krím-félszigetet. A részt vevő NATO-országok szerint a hadgyakorlat védelmi jellegű, Oroszország viszont ezt agresszív lépésnek értékeli.
Amellett, hogy Amerika Lengyelországba küld csapatokat, más országok, mint Nagy-Britannia, Kanada és Németország is utaztatja katonáit a balti államokba – állítja a cikk. A jelek szerint a hadgyakorlat főleg a lengyel szövetségesek területén történik majd, és a leltár szerint „87 Abrams M1A1 tank”, „20 Paladin tüzérségi jármű” és „136 Bradley harcjármű” (páncélozott gyalogsági harcjármű) vesz benne részt.
A német N-Tv.de tudósítása szerint az amerikai páncélosok kilenc napon keresztül fognak Németországon keresztül Kelet felé utazni. „A békét leginkább úgy lehet biztosítani, ha felkészülünk” - idézik Timothy McGuire tábornokot. 900 vasúti kocsi, 250 tank, 1750 további jármű és konténer – írják. A katonai transzportokat nem igazán szokás bejelenteni, most alighanem azért teszik, hogy az ellenség is jól lássa.
A német tudósítás nem titkolja, hogy a hadgyakorlat célja elrettentés: Oroszországnak eszébe se jusson Lengyelországot, vagy a három kis balti országot megtámadnia. A cikk azonban kétségeket is felvet: Egyrészt Oroszország földrajzilag előnyösebb helyzetben van, ha támadásról van szó. Másrészt a fenyegetés könnyen újabb fegyverkezési versenyt, saját magát erősítő spirált indíthat be.