Az orosz elnök környezetében heves harc bontakozott ki a Nyugattal és Ukrajnával folytatott politika irányának befolyásolásáért a nagyhatalmi dicsőség visszanyeréséért küzdő "keményvonalasok" és gazdasági vezetők között – írta a Spiegel a szövetségi hírszerző szolgálat (BND) helyzetértékelésére hivatkozva.
A lap szerint Gerhard Schindler, a BND elnöke a napokban a Bundestag külügyi bizottságát és a kancelláriát is arról tájékoztatta, hogy az eddig egységesnek látszó orosz kormányzatban repedések keletkeztek. Meglehet, hogy egyes oligarchák a gazdasági szankciók miatt a politikai érdekek fölé helyezik a gazdasági érdekeket, és rövidesen megpróbálják módosítani a Kreml irányvonalát.
A Kreml (Fotó: Wikimedia Commons) |
A maláj utasszállító gép tragédiája új helyzetet eredményezett, amelyben az oligarchák kezdhetnek aggódni a Cipruson elhelyezett milliárdjaik vagy londoni villáik miatt, de azt is tudják, hogy nyugati szaktudás és termelő berendezések nélkül az orosz gazdaság hanyatlásra ítéltetett. Ezt egyelőre kevesen merik nyilvánosan kimondani. Köztük van Mihail Kaszjanov volt miniszterelnök, aki egy nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy "másfél hónap alatt összeomlik a gazdaság, ha a teljes orosz pénzügyi szektort érintő szankciókat vezetnek be" – írta a Spiegel.
Az uniós országok a napokban elvi megállapodásra jutottak arról, hogy az eddiginél átfogóbb, egész gazdasági szektorokat – köztük a a pénzügyi szolgáltatások ágazatát és a hadiipart – érintő szankciós intézkedéseket hoznak Oroszországgal szemben az ukrajnai válság miatt, szombaton pedig 15 oroszra és ukránra, valamint 18 szervezetre terjesztették ki az ukrajnai válság miatt elrendelt korlátozásokat. Az egyéneket utazási tilalommal, folyószámláik befagyasztásával sújtják, míg a szervezeteknek zárolják külföldi betéteiket.
Az Európai Uniónak mindenekelőtt az oligarchákat kell megcéloznia büntetőintézkedésekkel, hiszen az orosz vezetés rájuk támaszkodva folytatja a politikáját - mondta a Spiegelnek Sigmar Gabriel alkancellár, gazdasági miniszter. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter a Bild am Sonntag című vasárnap lapban megjelent interjúban kiemelte, hogy már az eddigi szankciók is súlyos gazdasági következményekhez vezettek. "A rubel értéke csökken, az államháztartási hiány emelkedik, a gazdaság teljesítménye romlik, és ezt Putyin is látja" – mondta Schäuble.
Hasonlóan vélekedett Frank-Walter Steinmeier is. A német külügyminiszter a Deutschlandfunk közszolgálati rádióban vasárnap sugárzott interjúban rámutatott, hogy az EU eddig nem jutott el a büntetőintézkedések gazdasági jellegű szankciókat előirányzó harmadik szakaszához, de lépései így is "'kimondottan negatív" hatást fejtettek ki az orosz gazdaságra.
Hangsúlyozta, hogy továbbra is kettős stratégiát kell követni, vagyis egyensúlyba kell hozni a nyomásgyakorlást a tárgyalások iránti nyitottsággal, és nem szabad az ultimátumok politikáját követni, amely elvezetett az iraki háborúhoz, legutóbb pedig hozzájárult a líbiai válság elmélyüléséhez. (Az orosz és ukrán gazdaság romló helyzetéről itt tudósítottunk.)
Két zászlóaljnyi csecsen zsoldos érkezett az ukrán határhoz Moszkva tovább növeli katonai jelenlétét az ukrán határnál, erről tanúskodik az, hogy két, csecsen zsoldosokból álló zászlóalj érkezett Rosztov-na-Donu oroszországi városba - jelentette ki vasárnap kijevi sajtótájékoztatóján Andrij Liszenko, az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács (RNBO) szóvivője. A "terrorellenes műveletben" részt vevő erők jelenleg Horlivkánál heves harcokat vívnak a szeparatisták ellen. Hozzátette, hogy eddig nyolc katonai járművet és több mint húsz szakadár fegyverest sikerült semlegesíteniük. Az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) vasárnap nyilvánosságra hozta, hogy pénteken lelepleztek a nyugat-ukrajnai Ternopil megyében egy csoportot, akik az orosz titkosszolgálat megbízásából zsoldosokat verbuváltak a donyecki és a luhanszki szeparatisták oldalára. A banda tagjait tetten érték, miközben két helybelinek tettek ajánlatot. A zsoldosokból összeállt csapatot a tervek szerint a fehérorosz határnál adták volna át az orosz titkosszolgálat embereinek, ahonnan utóbbiak egy Rosztov-na-Donuban lévő orosz kiképzőtáborba vitték volna őket. Az SZBU közzétette, hogy a beszervezetteknek havi 1500 dollár fizetés ígértek, valamint jutalmat minden lelőtt ukrán katonáért, megsemmisített katonai technikáért, valamint őrposztért.
|