4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Németország egymagában szenvedi el az orosz-nyugati kereskedelem visszaesésének 40 százalékát, míg a befolyásosabb geopolitikai szereplők, így az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország jóval kevésbé érintettek. A Kreml mindeközben örül annak, hogy a szankciós rezsim belülről feszegeti és destabilizálja az EU-t.
(Kép forrása: MTI/AP/Michael Sohn)

Kiszivárgott tegnap a német sajtóba a kieli Világgazdasági Kutatóintézet még nem publikált tanulmánya, amely az orosz szankciók nemzetközi kihatását vizsgálta meg. A kutatás eredménye minden bizonnyal olajat fog önteni Washington és Berlin már amúgy is parázsló viszonyára, hiszen a német külügyminiszter éppen a múlt héten nevezte meg történelmi beszédében az orosz szankciók kérdéskörét, mint „ütközőpontot” a két ország között. Ráadásul mint a Pew Research amerikai közvéleménykutató őszi felmérése kimutatta, a német közvélemény többsége mára az amerikai – nem pedig az orosz – „hatalmat és befolyást” tekinti nagyobb veszélynek Németország számára.

Döbbenetes adatok

Márpedig a tanulmány szerint a német export-gazdaság messze a legnagyobb vesztese Nyugaton az orosz szankciók rezsimjének. A kutatás adatai tényleg döbbenetesek: Németország egymagában szenvedi el ugyanis az orosz-nyugati kereskedelem visszaesésének 40 százalékát, míg a befolyásosabb geopolitikai szereplők, így az Egyesült Államok (0.6 százalék), Egyesült Királyság (7.9 százalék) és Franciaország (4.1 százalék) jóval kevésbé érintettek. A tanulmány kalkulációi szerint a német export havonta 618 millió euróval kevesebb, mintha nem lennének szankciók. A 2014-ben a Krím-félsziget elcsatolása után bevezetett nyugati szankciók 2015-ben 37.5 milliárd eurós nyugati exportkiesést eredményeztek, aminek 90 százaléka az EU tagországok termelőit sújtotta.

Az Egyesült Államok katonai és polgári titkosszolgálati elitje azonban továbbra is a leghatározottabban áll ki a Moszkva elleni szankciók ügye mellett. Rex Tillerson külügyminiszter egy hete jelentette ki, hogy bár Washington „nagyon is” szeretné feloldani a büntetőintézkedéseket, ezt nem fogja megtenni, amíg a Kreml ki nem vonja a csapatait Kelet-Ukrajnából és a Krím-félszigetről. Tillerson szerint „Oroszország agressziója Ukrajnában jelenti a legnagyobb veszélyt az európai biztonságra és ez a transzatlanti egység fenntartását igényli a veszély leküzdésére.”

Trump titkos küldetése elbukott

Felettébb érdekes friss fejlemény ennek kapcsán, hogy kiszivárgott, Trump még új elnökként idén januárban tapogatózó tárgyalásra küldte egyik bizalmasát a Seychelle-szigetekre, hogy ott az amerikai titkosszolgálat háta mögött egyeztessen az oroszokkal a szankciók jövőjéről. De azóta sok víz lefolyt a washingtoni Potomac folyón és a titkosszolgálati elit mára sarokba állította Trumpot, mozgásterét az oroszokkal gyakorlatilag nullára szűkítve.

Budapest álláspontja egyébként teljesen világos az ügyben. Bár nem szegi meg a szankciós rezsimet, fenntartja a véleményét, miszerint Moszkva egyáltalán nem rogyott térdre a szankciók miatt, ugyanakkor semmit sem haladt előre az ukrajnai rendezést célzó minszki megállapodás végrehajtása. Ezért tehát felesleges erőltetni a szankciókat, mert azok nem hatnak Moszkvára, miközben sokkal inkább károsak az uniós államok gazdaságai számára.

Valóban, Moszkva számára a szankciók törlése mintha egyáltalán nem lenne sürgős: amíg vannak szankciók, van egy joker, egy külső ellenségkép a belpolitikai pakliban, amelyet Putyin elnök tetszés szerint kihasználhat az induló választási kampányban. A pénzcsapok közben áthelyeződtek a Távol-Keletre és közép-ázsiai közvetítőkhöz, akik amúgy is Oroszország zsebében vannak. A Kreml szempontjából a szankciós rezsimnek ráadásul van még egy pozitív hozadéka: belülről feszegeti és destabilizálja az EU-t.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG