A jelenlegihez képest 2035-re megháromszorozódik a 65 év feletti munkavállalók száma Romániában. Ennek oka ugyanaz, mint bármelyik más régiós országban. A társadalmak elöregedése.
Az országban addigra az idősek aránya a lakosságon belül meghaladja majd a 30 százalékot, szemben a harminc évvel korábbi 13 százalékkal – idézte a Maszol erdélyi magyar nyelvű hírportál Cătălin Ghinăraru munkagazdasággal foglalkozó professzort. Ez az Európai Unió alát tartotó, Cedefop (Európai Szakképzésfejlesztési Központ) adataiból derül ki.
A foglalkoztatott népesség évente körülbelül 1 százalékkal fog növekedni az országban, ami az EU 27 tagállamának átlagát meghaladó éves bővülést jelent. Ugyanakkor az állások egy részét már jelenleg is külföldi munkaerővel kell betölteni.
A Cedefop jelentéséből az is kiderült, hogy a munkaerő kínálata és a kereslete szétválik Romániában. Egyre több diplomás szembesül azzal, hogy a munkalehetőségek nem felelnek meg a képzettségének. Ezért kénytelenek a végzettségüknél alacsonyabb szintű képzést igénylő állásokat betölteni. A 2035-ig terjedő időszakban az információs és kommunikációs ágazatokban növekszik a legerőteljesebben a foglalkoztatás. Az előrejelzés szerint 3,4 százalékkal. Jelentős növekedés várható az ingatlan-, a kutatási és a bankszektorban is. A következő tíz évben az értékesítés, az építőipar, a közlekedés, a közigazgatás területén is lesznek betölthető állások. Ezek mindössze egyharmadában várnak majd magasan képzett munkavállalókat.
Az előrejelzés szerint Románia népessége 2020 és 2035 között 9 százalékkal csökken. A 15–54 éves népesség „meredek” visszaesése mellett a 65 éves és ennél idősebb korosztály arányának növekedése várható.