Nemcsak a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete intézett kérdőívet kollégáihoz az elmúlt hetekben, hanem a Pedagógusok Szakszervezte is. Ők arra voltak kíváncsiak, hogy a járvány második hullámnak felszálló szakaszában hogy érzik magukat a magyar tanárok. A 3200 kitöltött kérdőívet összegezték, a válaszok alapján ezeket a nem túl felemelő tényeket lehet kijelenteni:
1. A jelenlegi őszi, járványügyi helyzetben biztonságban érzi-e magát a saját oktatási intézményében? - a pedagógusok 74 százaléka nem érzi biztonságban magát, 26 százaléka igen. Azokban az intézményekben, ahol már volt vírusfertőzött oktató, pedagógus, a félelemben dolgozók aránya megközelíti a 80%-ot a kapott válaszok alapján.
2. Az intézmény fenntartója biztosítja-e az egészségéhez szükséges eszközöket az intézményben? - 64 százalék úgy érzi, hogy nem, 36 százalék szerint biztosítják számára. Különösen a szociális (1,5 m-es) távolság betartását, a maszkok viselését és az étkeztetésekkel kapcsolatos utasításokat tartják problémásnak az oktatási és nevelési intézetekben a válaszadó pedagógusok, oktatók.
3. Egyértelmű és betartható utasításokat tartalmaz intézménye COVID-19 elleni védekezési eljárásrendje? - 62 százalék szerint nem, 38 százalék szerint igen. Azok a válaszadók, akik fertőzésben érintett intézményben dolgoznak, 83%-ban nem tartják kielégítőnek azon intézkedéseket, amelyeket a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az Oktatási Hivatal hozott. 5 pedagógus/oktató közül 4 úgy érzi, hogy rendszeresen tesztelni kellene az oktatási intézmények dolgozóit.
4. Egyértelmű az egészségvédelem szempontjából a központi szervezetek (Nemzeti Népegészségügyi Központ, Oktatási Hivatal) protokollja? - 83 százalék úgy látja, hoy nem, 17 százalék tartja egyértelműnek. Azok a válaszadók, akik fertőzésben érintett intézményben dolgoznak, 83%-ban nem tartják kielégítőnek azon intézkedéseket, amelyeket a Nemzeti Népegészségügyi Központ és az Oktatási Hivatal hozott.
5. Szükségesnek tartaná-e az oktatási intézményben dolgozók rendszeres tesztelését? - 78 százalék igen, 22 százalék nem. Az oktatási kormányzat állításával szemben az oktatási intézményekben dolgozók nem tartják elég biztonságosnak a jelenlegi tantermi oktatást,
6. A jelenlegi járványhelyzetben melyik oktatási formát tartaná biztonságosnak? - 44 százalék a hibrid oktatásra szavaz, 30 százalék a tantermen kívülire, míg 26 százalék a jelenlegire. A szakszervezetünkhöz beérkezett jelzések alapján sok intézményvezető már elkezdte munkatársai felkészítését egy lehetséges őszi, tantermen kívüli oktatás bevezetésére (egységes felületek kialakítása, módszertani ismeretek bővítése, digitális tananyagok tárházának kialakítása).