Az ipari kibocsátás szezonálisan kiigazított volumene 0.5 százalékkal csökkent novemberben az előző hónaphoz képest, az év/év ráták azonban továbbra is 3,2 százalékos növekedést mutatnak a tavalyi alacsony bázis miatt.
Balatoni András, az ING vezető elemzője az adatokat úgy kommentálja: a belföldi felhasználás továbbra sem tudott növekedési pályára állni az elemelkedő háztartási vásárlóerő és a beruházások megugrása ellenére sem. Az exportértékesítés volumene szintén mérséklődött havi bázison számolva.
Számítógép helyett autót gyártunk
A legfontosabb kérdés, hogy mennyire beszélhetünk egyszeri jelenségről és mennyire gondoljuk tartósnak az ipari konjunktúra lanyhulását. Az ideiglenes hatást fejt ki a statisztikára, hogy az ipar szerkezetében jelentős átalakulás ment végbe az elmúlt években, ami megváltoztatja az idősorok szezonalitását: a számítógép és az elektronikai termékek gyártása visszaszorul, míg a járműgyártás egyre nagyobb hangsúlyt kap. Az előbbi ágazat év végi felfutása sokkal jelentősebb, mint az utóbbié, és ezt a változást a statisztika nem tudja rövid távon kezelni.
![]() |
Az ipari termelés és értékesítés volumene (2010 átlaga = 100, szezonálisan és munkanappal kiigazított) |
Más számok is arra utalnak: fékezünk
Az ipar tartós lassulását mutatja ugyanakkor a beszerzési menedzser-index mérséklődése, ami decemberben épp csak meghaladta a növekedési küszöbértéket. Szintén csökkent az ipari vállalatok rendelésállománya a kiemelt feldolgozóipari ágazatokban. Ez a csökkenés azonban nagy valószínűséggel azzal áll összefüggésben, hogy a járműgyártásban hirtelen és óriási volumenben jelennek meg a megrendelések, és ezeknek az időzítése egyelőre bizonytalan.
A kilátások kedvezőek, de nőtt a bizonytalanság
Az alapvetően kedvező növekedési kilátások így összességében nem változtak az elmúlt hónapokhoz képest, azonban a bizonytalanság érdemben emelkedett. A 2013-as negyedik negyedévi számok vélhetően rosszabbak lesznek, mint amire korábban számítottunk. Az év végi, már-már szokásosnak számító nagy gyárleállások tovább fogják csökkenteni az ipari kibocsátás volumenét, így az nagy valószínűséggel nem fogja elérni a harmadik negyedévben regisztrált szintet.
Balatoni András azt írja: a korrekcióra az idei év elején számítunk, azaz amit elveszítettünk a tavalyi év végén, azt idén az első hónapokban nagy valószínűséggel visszakapjuk.