EPA/JEROME FAVRE |
Hongkong mindig is különleges státuszt élvezett Kína életében, a mindenkori irányadó mottó ebben az ügyben hagyományosan az „egy ország, két rendszer” volt. Ugyan a terület hivatalosan Kína része, Hongkong egy kínai-brit egyezménynek köszönhetően erősen autonóm, saját kormányzója és törvénykezése is van – legalábbis egy bizonyos szintig. Ennek a különválasztásnak egyébként jó példája az is, hogy a volt brit gyarmatnak saját olimpiai csapata van.
Miért lángoltak fel az indulatok?
2018 elején a 19 éves hongkongi Chan Tongkai meggyilkolta barátnőjét Tajvanban, majd hazautazott. Ugyan a rendőrségen beismerte a gyilkosság elkövetését, a hongkongi hatóságok ennek ellenére sem tudják kiadni Tajvannak, mivel a két ország közt érvényben lévő kiadatási szerződés nem vonatkozik minden szökevényre – ennek megoldására dobta be idén februárban a hongkongi kormány azt a javaslatot, amely lefedné a jogi kiskapukat, és minden olyan országgal kiadatási egyezményt kötne, amellyel korábban nem volt.
Ezzel látszólag nem is lenne semmi gond, csakhogy a hongkongi ellenzék szerint erősen megkérdőjelezhető az, hogy miért akarja (az egyébként a kínai kormánnyal kifejezetten jó viszonyt ápoló), jelenleg hatalmon lévő párt ebbe az egyezménybe belevenni Kínát is. A törvényjavaslat ellenzői szerint a hongkongi függetlenséget sokszor gyanakodva figyelő kínai kormány a kiadatási egyezményt arra használná fel, hogy leszámoljon a kommunista rendszer azon kritizálóival, akik Hongkongba menekültek. Azaz nemcsak erőszakos bűnelkövetőket, hanem adott esetben politikai menekülteket is kiadhatnának. Az ellenzék egyébként Chan kiadatása mellett van szintén, viszont az ő javaslatuk szerint:
- az egyezményt csak Tajvannal kellene megkötni
- a bűnöző kiadatása után hatályon kívül kéne helyezni, és csak akkor életbe léptetni, hogyha erre alapos indok van
Tüntetések sora
Az első tüntetést a javaslat miatt március 31-én tartották, ezen rendőrségi vélemények szerint 5, szervezői szerint 12 ezer ember vett részt, az ezt követő békés tiltakozás viszont már sokkal nagyobbá vált, több mint tízszer annyian gyűltek össze, mint a legelső alkalommal. A júniusi tüntetések egyikén a szervezők szerint egy ponton már több mint egymillióan gyűltek össsze, és végül a július elsejei, Hongkong 22. független évének megünneplésére rendezett több százezres tüntetés után a kormányzó, Carrie Lam felfüggesztette a törvény végrehajtását, ugyanakkor azt kiemelte, hogy nem szándékozik visszavonni. A tüntetésekről korábban videót is készítettünk a Privátbankár.hu-n:
Július 21-én ismételten több százezrek tüntettek a hongkongi utcákon, a rendőrök és a tüntetők közt összecsapások voltak, a rendőrség könnygázt is bevetetett. Az indulatok már ekkor pattanásig feszültek, ám néhány órával a menet vége után fehér ruhába öltözött, bambuszbotokkal és egyéb verőeszközökkel támadó férfiak kezdték járni az utcákat, és Yuen Long egyik vasútállomásán látszólag válogatás nélkül verni kezdték az utasokat a vonatokban és a peronon. Erről videók is készültek, ezek megtekintését az erre érzékeny olvasóinknak nem ajánljuk:
In this video, you can see people trying to run away on to the paid platform – and the white-shirted thugs indiscriminately and viciously beating people with wooden sticks. You literally could not make this up. #YuenLong #antiELAB pic.twitter.com/vZp05Cp7Je
— J P (@hyjpang) July 21, 2019
Az eddigi információk szerint úgy tűnik, hogy a fehérbe öltözött férfiak a triád (a tradicionális maffia) tagjai voltak, és állítólag kifejezetten a fekete ruhába öltözött járókelőket támadták, mivel a kiadatási egyezmény és a kormány ellen tüntetők is jellemzően ezt a színt viselték. A rendőrség egyébként nem volt jelen a támadáskor, az állomáson tartózkodó emberek egymást segítve menekültek ki, később a legnagyobb ellenzéki párt meg is vádolta a hatóságokat azzal, hogy életeket sodortak veszélybe, „mivel a triád tagjainak elfogása helyett inkább könnygázt lődöztek a tüntetőkre néhány megállóval arrébb.” Eddig összesen 11 embert vettek őrizetbe a támadásokkal kapcsolatban, azt a hatóságok is elismerték, hogy köztük több olyan személy is van, aki kapcsolatban áll a triáddal.
Mi lesz most?
Ezt egyelőre talán senki sem tudja – egy biztos, a támadások és a tüntetéshullám nyomán Kína már utalt arra, hogy amennyiben a hongkongi kormány felkéri erre, akkor készen áll akár a hadserege bevonásával leverni a tüntetést. Az ellenzéki tüntetők szombatra bejelentett, triádellenes demonstrációját a rendőrség betiltotta, ám a szervezők azt ígérik, hogy ennek ellenére is az utcán lesznek majd, így szinte biztosak az újabb összecsapások.
Kerestük a hongkongi magyarok helyzetével és a kiutazás veszélyességével kapcsolatban a Hongkongi Magyar Főkonzulátust és a Külgazdasági és Külügyminisztériumot is, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.