3p
A Századvég Gazdaságkutató szerint is romlottak a gazdasági kilátások, de szerintük a szerkezet jó, és még így is verjük az Európai Uniót.

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. prognózisa szerint a magyar gazdaság 2015-ben is közel 3 százalékkal bővülhet, ám a kedvezőtlen külső környezet miatt romlottak a rövidtávú növekedési kilátások.

A konjunkturális kilátások romlását elsősorban a magyar gazdaság III. negyedévi, a vártnál visszafogottabb teljesítményével indokolják az elemzők. Fontos pozitívum ugyanakkor, hogy a 2,4 százalékos GDP-növekedés kiegyensúlyozott szerkezetet mutat - írja a Századvég.

Prognózisuk szerint a magyar gazdaság növekedése 2015-ben is megközelítheti a 3 százalékot, jelentősen felülmúlva ezzel az EU-átlagot, jövőre azonban a növekedési ütem tovább lassul. A hangsúly az exportról a lakossági fogyasztásra helyeződik át.

A beruházások jövőre visszafoghatják a gazdaságot, mivel a 2007–2013-as programozási időszak kifut, így magas bázist okoz, továbbá a 2014–2020-as forrásokra kiírható programok csúszásban vannak. Az MNB bejelentett Növekedéstámogató Programja segíthet oldani a hitelezési korlátokat, de ez önmagában nem lesz képes pozitívba fordítani a beruházási folyamatokat.

Az árak átlagos éves változása 2015 egészében enyhén negatív lesz, és még jövőre is jelentősen elmaradhat a jegybank inflációs céljától. A főbb makrogazdasági mutatókra az alábbi prognózist adják:

2014

2015

2016

Bruttó hazai termék (volumenindex)*

3,6

2,9

2,3

A háztartások fogyasztási kiadása (volumenindex)*

1,8

3,0

3,2

Bruttó állóeszköz-felhalmozás (volumenindex)*

11,2

0,7

–2,4

Kivitel (nemzeti számlák alapján, volumenindex)*

7,6

8,8

7,9

Behozatal (nemzeti számlák alapján, volumenindex)*

8,5

7,7

7,2

A külkereskedelmi áruforgalom egyenlege (milliárd euró)

6,3

7,4

8,6

Éves fogyasztóiár-index (%)*

–0,2

–0,1

1,8

A jegybanki alapkamat az év végén (%)

2,10

1,35

1,35

Munkanélküliségi ráta éves átlagos szintje (%)*

7,7

6,8

6,1

A bruttó átlagkereset éves változása (%)*

3,0

3,8

5,5

A folyó fizetési mérleg egyenlege a GDP százalékában

2,3

5,1

5,5

Külső finanszírozási képesség a GDP százalékában

6,0

9,2

7,7

Az államháztartás egyenlege a GDP százalékában

–2,6

–2,3

–1,9

GDP-alapon számított külső kereslet (volumenindex)*

1,6

2,0

2,4

* Szezonálisan kiigazított adatokból számítva.
Forrás: MNB, KSH, Századvég-számítás

A Századvég Gazdaságkutató Zrt. meglátása szerint a növekvő bérkiáramlás és a gazdasági növekedés adóbefizetésekre tett markáns hatásának köszönhetően idén és jövőre is biztonságban van a költségvetési hiánycél teljesülése. Prognózisuk szerint azonban az államadósság-ráta leszorításához és a vonatkozó fiskális szabályok betartásához beavatkozás válhat szükségessé, amelyre azonban a kellő szándék és az eszközök is biztosítottak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nagy ígéretet tett
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 15:23
Január 5-én minden kiderül?
Makro / Külgazdaság Visszaléptetnék Nagy-Britanniát az EU vámuniójába
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 11:21
A brit országos szakszervezeti szövetség (Trades Union Congress, TUC) vezetője szerint a munkáspárti brit kormánynak nem szabad elzárkóznia attól, hogy Nagy-Britannia visszalépjen az Európai Unió vámuniójába.
Makro / Külgazdaság Azt állítja az NGM, hogy negyedmillió hazai cégnek csökkentek az adóterhei
Privátbankár.hu | 2025. december 28. 10:31
Adócsökkentésekkel, adminisztrációs könnyítésekkel, beruházásösztönző kedvezményekkel és célzott támogatásokkal segíti a kormány a magyar vállalkozásokat: a 11 pontból álló, 80-90 milliárd forintos adócsökkentési program összesen 230-240 ezer vállalkozásnak nyújt érdemi segítséget – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vasárnap.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter a mi sikerlistánkat is dominálja – a Klasszis Podcast legnézettebb adásai
Litván Dániel | 2025. december 28. 07:31
Magyar Péter, Magyar Péter, Magyar Péter, Trump, Magyar Péter. És persze Orbán Viktor is ott van a háttérben a Klasszis Podcast legtöbb nézőt vonzó adásainak sorában. De nagyon mást mondott Pogátsa Zoltán, Somogyi Zoltán, Puzsér Róbert, Yaro Patrice vagy éppen Nagy Attila Tibor. 
Makro / Külgazdaság Készül az óriási felvásárlás? Orbán Viktor fontos ügyben telefonálhatott szombaton
Privátbankár.hu | 2025. december 27. 16:28
Orbán Viktor és Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök telefonon egyeztettek szombaton – azt nem tudni, hogy a NIS felvásárlása is szóba került-e.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt három Magyarországon is népszerű autómárka
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 14:35
Csökkentek az eladások.
Makro / Külgazdaság Kínában ennek az adatnak örülnek
Privátbankár.hu | 2025. december 26. 13:59
Szépen híznak a legnagyobb cégek.
Makro / Külgazdaság Új korszak nyílik jövőre az autópiacon, a mentőövbe Magyarország is belekapaszkodna
Imre Lőrinc | 2025. december 26. 07:41
Ha nem is oldódik meg minden problémája, de fellélegezhet, időt nyer a kontinens autóipara – reagált az év egyik legfontosabb, európai uniós gazdasági döntésére a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke a Privátbankárnak. Gablini Gábor szerint a németeknek részben vissza kell térniük Kínából, aminek Magyarország is a nyertese lehet. 
Makro / Külgazdaság Hatnak a szankciók: Oroszország évekkel elhalasztja LNG termelési célját
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 17:01
Oroszország „több évvel” elhalasztotta azt a tervét, hogy elérje az évi 100 millió tonnás cseppfolyósított földgáztermelést – mondta csütörtökön az állami televíziónak Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes, a nyugati szankciók energiaiparra gyakorolt hatására hivatkozva.
Makro / Külgazdaság Oroszország negyedével növelheti idei vezetékes gázkivitelét Kínába, de ez nem elég
Privátbankár.hu | 2025. december 25. 16:01
Moszkva fokozza ázsiai értékesítéseit, és erősíti kapcsolatait a világ legnagyobb energiafogyasztójával – mondta egy, az adatokra rálátással rendelkező forrás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG