5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gazdaság növekedési üteme az idén várhatóan a globális pénzügyi válság óta nem mért mélypontra lassul, és ennek elsődleges oka a legnagyobb feltörekvő gazdaságok lendületvesztése, illetve recessziója - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban ismertetett átfogó negyedéves előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő közölte, hogy 2015 egészében - piaci árfolyamsúlyozással mérve - 2,3 százalékos világgazdasági növekedéssel számol. A ház szerint ez lenne a leglassabb globális növekedési ütem a 2009-es recessziós év óta.

Rontottak a számokon

A Fitch londoni elemzői 2016-ra és 2017-re valamivel gyorsabb, egyaránt 2,7 százalékos növekedést valószínűsítenek a világgazdaságban. Hangsúlyozták ugyanakkor, hogy idei globális prognózisukat 0,1 százalékponttal, a jövő évit 0,2 százalékponttal rontották előző előrejelzésükhöz képest.

A hitelminősítő közgazdászai szerint a feltörekvő térség egyre inkább globális növekedési kockázati tényezővé válik, tekintettel a nyersanyagpiaci árfolyamok összeomlására és az ezzel egy időben ható politikai sokkokra.

Rossz hír a braziloknak

A Fitch Ratings alapeseti forgatókönyve szerint Brazíliában és Oroszországban a hazai össztermék (GDP) az idén 3, illetve 4 százalékkal zuhan. A cég Brazíliában jövőre is recessziót vár, 1 százalékos GDP-visszaeséssel, és csak 2017-re jósol valamelyes élénkülést, 1,2 százalékos növekedést valószínűsítve abban az évben.

A Fitch londoni elemzői az orosz gazdaságban jövőre 0,5 százalékos, 2017-ben 1,5 százalékos növekedéssel számolnak.

Változás az élen

Előrejelzésük szerint a négy legnagyobb feltörekvő gazdaság csoportján (BRIC) belül India veszi át a vezetést a növekedési rangsorban: itt a cég az idén 7,5 százalékos, jövőre és 2017-ben egyaránt 8 százalékos növekedést vár.

És mi lesz Kínával?

A Fitch Ratings szerdai prognózisa szerint a kínai gazdaság teljesítménye az idén 6,8 százalékos, 2016-ban 6,3 százalékos, 2017-ben már csak 5,5 százalékos ütemben bővül. A jövő évre szóló kínai előrejelzés 0,2 százalékponttal, a 2017-re adott becslés 0,5 százalékponttal rosszabb a Fitch előző negyedévi becslésénél. 

A cég elemzői hangsúlyozták, hogy ez a rontott előrejelzés is folytatódó strukturális reformokat és kiegyensúlyozódási folyamatot feltételez.

Alternatív forgatókönyv

A Fitch Ratings ugyanakkor kidolgozott egy alternatív sokkhelyzeti forgatókönyvet is, azt a lehetőséget modellezve, hogy a reálgazdasági hitelellátás megroppanása nyomán összeomlásszerűen zuhanni kezdene a beruházások értéke a kínai állami és a magánszektorban egyaránt.

A Fitch az Oxford Economics szimulációs számítási módszerét használva arra a következtetésre jut, hogy e forgatókönyv megvalósulása esetén a kínai gazdaság jövőre mindössze 2,7 százalékkal, 2017-ben 3,6 százalékkal növekedne.

A szimulációs forgatókönyv szerint ennek súlyos globális növekedési járványhatása lenne, tekintettel arra, hogy a kínai gazdaság súlya - nominális dollárértéken számolva - tavaly már 14 százalék volt a globális GDP-értéken belül.

A hitelminősítő számításai szerint ha a kínai növekedésre kidolgozott sokkhelyzeti forgatókönyv megvalósul, az Japánban 2016-ban és 2017-ben is egész éves recessziót okozna, 1 százalékos, illetve 0,9 százalékos visszaeséssel. Ez az alapeseti előrejelzésnél 2,4, illetve 3,6 százalékponttal rosszabb japán teljesítményt jelentene.

Az euróövezeti növekedést ez a vészhelyzeti forgatókönyv 1, illetve 1,7 százalékponttal 0,7, illetve 0,9 százalékra lassítaná a következő két évben. Az amerikai gazdaság 1,6, illetve 1,7 százalékkal növekedne 2016-ban és 2017-ben, 0,9, illetve 1,5 százalékponttal elmaradva a Fitch Ratings alapeseti előrejelzésében szereplő ütemtől.

A kínai gazdaság lassulásából eredő globális növekedési kockázatokra más nagy londoni házak is felhívták a figyelmet.

Mások is rosszabbnak látják a kínai gazdaság állapotát

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays őszi globális előrejelzésében - az eddigi aktivitási adatok alapján - szintén jelentősen rontotta a kínai gazdaság idei és jövő évi teljesítményére adott előrejelzését: a ház 2015-re 6,6 százalékos, 2016-ra már csak 6 százalékos növekedéssel számol Kínában. Ez 0,2, illetve 0,6 százalékponttal gyengített prognózis a Barclays előző negyedévi globális előrejelzésénél.

A Barclays londoni elemzői ennek alapján 0,2, illetve 0,3 százalékponttal 3,1, illetve 3,4 százalékra rontották az idei és a jövő évi világgazdasági növekedésre adott előrejelzésüket is.

Szintén hangsúlyozták ugyanakkor, hogy ezt az alapeseti előrejelzési forgatókönyvet "nem elhanyagolható" kockázatok terhelik.

A ház szerint Kína nagyobb befolyást gyakorol a világgazdaságra, mint az Egyesült Államok, mivel a kínai gazdaság nominális értelemben számolva kisebb ugyan, mint az amerikai, viszont nyitottabb, ezért nagyobb arányban járul hozzá a világgazdaság növekedéséhez.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG