5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ukrajnai orosz invázió arra késztette Izlandot, hogy feladja orosz együttműködését, egyben elmélyítse biztonsági kooperációját az északi országokkal és az USA-val. Izland ugyan nem tervezi az EU-csatlakozást, de fokozott figyelmet fordít a szervezet keleti tagjaira, kiemelve Ukrajna iránti elkötelezettségüket. Káncz Csaba jegyzete.

A 370 ezer lakosú Izland soha nem rendelkezett haderővel, de stratégiai helyzete miatt – félúton Norvégia és Kanada keleti partja között - a hidegháború kezdetén a NATO alapító tagja lett. Az USA egyik legnagyobb katonai bázisa Izlandon, Keflavíkban helyezkedett el 1951 és 2006 között. Ez a tengeri és légi támaszpont kulcsszerepet játszott a szovjet tengeralattjárók elleni védekezésben.

A NATO 2008 óta rotálja vadászrepülő alakulatait Izlandon - a fogadó ország biztosítja a hátteret az ide települt harcászati repülőknek, amik a NATO integrált légvédelmi rendszerén belül látják el fegyveres légvédelmi készenléti szolgálatukat (Quick Reaction Alert).

Hidegen fújnak a szelek

A Krím 2014-es elfoglalása óta viszont újra hideg szelek fújnak a NATO és Moszkva között. A 2018-as amerikai katonai költségvetésben „pár tucat millió dollárt” különítettek el a keflaviki bázis modernizációjára, amely azt is jelezheti, hogy Washington visszatérne a bázisra.  Katonai megfigyelők szerint ugyanis az orosz tengeralattjárók mára észrevétlenül elérhetik az amerikai keleti partvidéket.

Kevesen tudják, hogy Izland a NATO alapító tagja. Fotó: Depositphotos
Kevesen tudják, hogy Izland a NATO alapító tagja. Fotó: Depositphotos

Az izlandi bázis lehetővé teszi a nagy hatótávolságú, „Jet P-8 Poseidon” típusú felderítő repülőgépek állomásoztatását a szigeten. Erre szükség van, hiszen egy új tanulmány szerint a mélytengeri kábelek egyszerre létfontosságú, és egyben védtelen infrastruktúrát jelentenek Amerika és Európa között.  Márpedig az adathordozó kábeleken naponta 15 millió pénzügyi tranzakció fut, 10 milliárd dolláros összértékben. Ellenséges tengeralattjárókkal viszonylag könnyű megrongálni ezeket a kábeleket, viszont a javításuk annál komplikáltabb. 

Izland geopolitikai felértékelődését jól jelezte, hogy 2019 őszén Mike Pence amerikai alelnök a szigetországba látogatott, hogy ott „nemzetbiztonságra fókuszáló” tárgyalásokat folytasson. 1951 óta Reykjavik és Washington között szerződés szabályozza a védelmi együttműködést, amely nemcsak hogy hatályban van, hanem 2016-ban még kiegészítésre is került.

Az ország számos együttműködési platformon vesz részt Észak-Európában - többek között az Északi Tanácsban és az EU balti-tengeri régióra vonatkozó stratégiájában - valamint az Északi-sarkvidéki Tanácsban és az Északi Dimenzió fórumában.

Reakciók Oroszország ukrajnai inváziójára

Oroszország Ukrajna elleni teljes körű háborújának 2022 februári kezdete óta Izland kül- és biztonságpolitikáját a többi nyugati országgal való kapcsolatainak elmélyítésére összpontosítja, hogy megvédje a szabályokon alapuló nemzetközi rendet.

Reykjavík élesen elítélte Moszkva agresszióját, rámutatva, az invázió jelenti a második világháború óta a legnagyobb veszélyt az európai biztonságra. A kormány kiemelte azt is, hogy a háború következtében megnövekedett az állam katonai jelentősége, és ezért meg kell erősíteni az intézményi és társadalmi ellenálló képességet a kibertámadásokkal szemben, valamint a kritikus infrastruktúra ellenőrzését. A háború kapcsán az izlandi kormány megerősítette, hogy támogatja a NATO keleti és északi szárnyának megerősítését az új stratégiai koncepciónak megfelelően.

Izland azon is dolgozik szövetségeseivel és az EU-val, hogy az Oroszországgal és Belarusszal szembeni összes szankciót a nemzeti jogba bevezesse. Ugyanakkor az állami intézmények rámutatnak a gazdasági függőség veszélyére más autoriter államoktól, köztük Kínától.

Izland politikai, pénzügyi és humanitárius segítséget nyújt Ukrajnának. Az ország mintegy 2000 ukrán menekültet fogadott be, kilenc tonna téli katonai ruhát küldött ukrán katonáknak, és részt vesz kiképzésükön. Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir külügyminiszter északi és balti társaival együtt pedig tavaly novemberben Kijevbe látogatott.

Mindössze egy héttel az invázió után Kanadával és az Egyesült Államokkal együtt Izland megtagadta a részvételt az Oroszország által vezetett Sarkvidéki Tanács ülésein.

A skandináv kormányfők 2022 augusztusi nyilatkozata kifejezte az elkötelezettséget a védelmi és biztonsági együttműködés elmélyítésére, nemcsak a gyakorlatok, a védelmi tervezés és a kiberbiztonság terén, hanem a társadalmak ellenálló képességének és gazdasági biztonságának növelése révén is.

Az északi országok kohéziójának erősítése az Északi Miniszterek Tanácsának is célja, amelyben idén Izland tölti be az elnöki posztot.

Új nyitás Közép-Európa felé

Az ukrajnai orosz invázió kezdete után Izland megerősítette a kapcsolatokat a közép-európai országokkal. 2022 augusztusában a balti államok elnökei és a diplomácia vezetői látogatást tettek Reykjavikban (1991-ben Izland elsőként ismerte el függetlenségét, amire ezek az országok a mai napig hivatkoznak kölcsönös kapcsolataikban).

Guðni Thorlacius  Jóhannesson elnök tavaly augusztusban Szlovéniába és októberben Szlovákiába látogatott. A találkozók témái között szerepelt a védelem és biztonság, a kereskedelem és az energia (kibocsátáscsökkentés, geotermikus energia, hidrogéntermelés) terén folytatott együttműködés.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG