"Miközben intenzív bombázások és szárazföldi harcok folytak Gázában az éjszaka során, az egészségügyi dolgozók, betegek és civilek teljes kommunikációs és elektromos áramszünetnek voltak kitéve" - írja a WHO.
A szervezet ismét azt mondja ismételve önmagát, hogy azonnali humanitárius tűzszünetre szólít fel, s emlékezteti a konfliktusban részes feleket, hogy tegyenek meg minden óvintézkedést a civilek és a polgári infrastruktúra védelme érdekében. Ide tartoznak az egészségügyi dolgozók, a betegek, az egészségügyi intézmények és a mentők, valamint a civilek, akik ezekben az intézményekben tartózkodnak. Aktív intézkedéseket kell hozni annak biztosítására, hogy ne sérüljenek meg, és biztonságos áthaladást kell biztosítani az égetően szükséges egészségügyi felszereléseknek, üzemanyagnak, víznek és élelmiszernek Gázába.
Hozzáteszik: Az Indonézia és az Al Shifa kórházak közelében történt bombázásokról szóló jelentések komoly aggodalomra adnak okot.
A WHO megismétli, hogy lehetetlen evakuálni a betegeket életük veszélyeztetése nélkül. A kórházak már maximális kapacitással működnek Gáza-szerte a hetek óta tartó, könyörtelen bombázások során elszenvedett sérülések miatt, és nem tudják ellátni a drasztikusan megnövekedett betegeket, miközben civilek ezreinek is menedéket kell nyújtani.
Azok az egészségügyi dolgozók, akik a betegek mellett maradtak, egyre fogyatkozó készletekkel rendelkeznek, miközben nem tudják hova helyezni az újakat, és nincs módjuk enyhíteni a betegek fájdalmát. Minden órában egyre több a sebesült. A mentők azonban nem érik el őket a kommunikációs áramszünetben.
A hullaházak tele vannak. A halottak több mint fele nő és gyermek - hívja fel a figyelmet a WHO.
A WHO közölte, hogy nem tudnak kommunikálni gázai személyzetekkel, ahogy más hivatalokkal sem, de valahogy mégis megpróbál információkat gyűjteni a civilekről és az egészségügyre gyakorolt általános hatásokról.
A nyilatkozat szerint a WHO „az emberiséghez fordul mindazokban, azokhoz, akiknek erre hatalmuk van, hogy most azonnal fejezzék be a harcokat. Kérésük összhangban áll a tegnap elfogadott ENSZ-határozattal, amely humanitárius fegyverszünetre, valamint a harcok azonnali és feltétel nélküli szabadon bocsátására szólít fel.